Hledat
|

Castro není hrdina, pane Junckře!

Aktuality   |  28.11. 2016

V posledních měsících se stále více ukazuje, že EU neumí prodat svoje úspěchy a chybí jí skuteční lídři, kteří by dokázali lidem jasně a srozumitelně vysvětlit jednotlivé kroky a pravomoci EU. 

To se velmi zřetelně ukazuje i na hloupostech, které se v ČR šíří a ve vzrůstající nedůvěře v tuto instituci.

Není ale divu, když předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker po smrti kubánského diktátora a vraha několika tisíc lidí Fidela Castra vyjadřuje soustrast s tím, že „svět ztratil muže, který byl pro mnohé hrdinou“. (originál:With the death of Fidel Castro, the world has lost a man who was a hero for many), což je pro mě naprosto za hranou přijatelnosti toho, co jsem schopen od předsedy Evropské komise tolerovat. A proto se od tohoto vyjádření veřejně distancuji.

Předseda Komise by se měl zamyslet nad tím, zda opravdu reprezentuje demokratické principy Evropské unie a je schopen odlišit hrdinu od diktátora. Hitler, Stalin, Gottwald či Kaddáfí byly možná pro někoho hrdiny, ale neznám státníka demokratické země, který by je takto nazval. Doma nás učili, že o mrtvých jen dobře. Ale v případě lidí, kteří mohou za smrt mnoha jiných lidí, lze udělat výjimku.

Když zemřel Kaddáfí, byl to konec éry despotismu

Pro srovnání, když před 5 lety zemřel Kaddáfí, tak se tehdejší předseda Komise José Manuel Barrosovyjadřovalúplně jinak, tehdy napsal: "The reported death of Muammar Gaddafi marks the end of an era of despotism and repression from which the Libyan people have suffered for too long". (Smrt Kaddáfího značí konec éry despotismu a represí, kvůli nimž lidé Libye trpěli až příliš dlouho.) Prostě o tyranech se žádná slova o hrdinech nepíší. Kuba není demokratických státem a bitím a zavíráním politických vězňů nikdy nebude.

Tento rok jsme přijali mnoho usnesení a opatření, které lidem skutečně usnadní život a ani nejzapřisáhlejší kritici EU nemohou říct, že je to jen drahá zbytečnost. Prosadilo se třeba také vzájemné uznávání technických u aut, uznávání vysokoškolských diplomů, mezinárodních sňatků. Prostě věcí, které výrazně snižují byrokracii a občané se vyhnou placení značných administrativních poplatků.

Ale i kdyby udělala Evropská unie sebevíce pozitivních věcí, těžko přesvědčí své odpůrce, pokud v jejím čele bude stát člověk vyjadřující respekt k diktátorům. Můžeme si stokrát říkat, že EU je o hodnotách. Ale jak se mohli mnozí z nás poučit na příkladu Brexitu, tak je především o lidech, kteří jí reprezentují a hájí její zájmy. A to bohužel v případě svého vyjádření ke smrti Fidela Castra předseda Komise rozhodně nečinil.