Hledat
|

Europoslanci se postavili na odpor směrnici o copyrightu, další hlasování tak nemusí být konečné

Tiskové zprávy   |  20.03. 2019

Brusel – V současné době vyvolává velkou kritiku návrh směrnice EU o copyrightu kvůli níž 21. 3. vypnutím svých služeb protestuje i on-line encyklopedie Wikipedia. S aktuálním zněním přitom stále nesouhlasí i část europoslanců, kteří koncem března měli s konečnou platností hlasovat o návrhu pouze jako o celku bez možnosti požadovat další změny. Využili proto pravidla 59 Jednacího řádu EP, aby se při dostatečném počtu podpisů mohlo ještě hlasovat o pozměňovacím návrhu na vymazání  kontroverzního článku 13, který je známý jako „cenzura internetu“. Podpisovou iniciativu vedl polský europoslanec Michal Boni a podepsalo ji více než potřebných 76 europoslanců. Z českých zástupců svůj podpis připojil Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

“Digitální technologie radikálně změnily způsob vytváření, šíření a zpřístupňování obsahu, proto vítám snahy o zastání se vydavatelů, novinářů a dalších autorů oproti gigantům jako je Facebook nebo Google, kdy je potřeba říct, že směrnice je z většiny rozumná. Kontroverzní je ale stále článek 13, kvůli němuž jsem přesvědčen, že by regulace nebyla přiměřená a rozhodl jsem se proto podpořit iniciativu za to, abychom mohli ještě hlasovat o kompletním vyjmutí tohoto článku,” vysvětluje důvody podpory iniciativy europoslanec Tomáš Zdechovský, který se vždy velmi kriticky stavěl k původnímu znění článku 11 a předně článku 13 a hlasoval proto proti směrnici. Jedinou výjimkou bylo hlasování o postoupení směrnice do jednání v trialogu, kde dostal osobní záruku od zpravodaje návrhu, že v dalším stupni článek 13 úplně vypadne. Nestalo se tak.

Článek 13 by měl podle mě fungovat maximálně na principu "upozornit a stáhnout“, což by nevedlo k pokřivení současného principu právní odpovědnosti. Aktuální úpravy a zpřesnění znění tak vůbec neřeší gró kritiky a jsem proto rád, že se ještě našla cesta, jak otevřít další možnost k diskuzi o návrhu. Zbývá už jen doufat, že pozměňovací návrh podpoří dostatek kolegů,“ dodává Zdechovský s tím, že pokud se tak nestane, bude hlasovat proti směrnici: „Nemá smysl podpořit něco, co by jen oprávněně zvedlo kritiku proti EU. V zájmu všech europoslanců by mělo být odhlasování opravdu kvalitní legislativy a ne jen potřebného, ale nedomyšleného paskvilu.“

Kvůli využití pravidla 59 Jednacího řádu se proto na plénu nyní bude hlasovat prvně o pozměňovacím návrhu a nikoliv o směrnici jako celku, jak bylo původně v plánu. Pokud bude pozměňovací návrh o vymazání článku 13 přijat, zruší se dohoda z trialogu a návrh se vrátí zpátky k projednání do výboru, kde začne proces druhého čtení.

Jitka Fialová

Více informací o dnešním protestu Wikipedie: https://www.echo24.cz/a/SVYeG/wikipedia-bude-protestovat-kvuli-zmene-autorskeho-prava-se-na-den-vypne