Komise a OLAF dál prošetřují kauzy sledované Jánem Kuciakem

24. 11. 2019
Tisková zpráva

Brusel – Necelé dva roky po smrti slovenského novináře Jána Kuciaka, který psal o podvodech při udělování zemědělských dotací, už příslušné úřady z velké části odkryly okolnosti vraždy. S vyšetřováním pomáhali a i nadále pomáhají experti z agentury EUROPOLu. V mezičase nezahálela ale ani Evropská komise a OLAF, kteří se pustili do vyšetřování zmíněných podvodů s eurodotacemi.

„Když jsme se dozvěděli, že 21. února 2018 na Slovensku někdo zabil Jána Kuciaka, věděli jsme, že jde o novináře, který opakovaně upozorňoval na podvody s evropskými fondy,“ popisuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se z pozice člena kontrolního výboru (CONT) a také výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) zúčastnil několika misí EU na Slovensko a opakovaně se setkal s podvedenými zemědělci. Společně s dalšími europoslanci, například Ivanem Štefancem ze Slovenska, si kladl za cíl prošetřit podezření z dotačních podvodů, o nichž Kuciak psal.

„Hned začátkem března 2018 se zorganizovala první mise EP na Slovensko, abychom o situaci zjistili co nejvíce rovnou na místě. Během ní jsme se pak setkali jak s politiky, tak se zemědělci i s různými policisty a novináři. Tušilo se, že ten problém bude na východním Slovensku velký, přesto nás rozsah nejen překvapil, ale vyloženě šokoval,“ říká dále Zdechovský a připomíná, že síť zapojených lidí sahala až do nejvyšších politických pater.

 

EU pomohla vyšetřování vraždy i prošetření dotačních podvodů

„Následně nás začali kontaktovat první zemědělci, kteří chtěli sdílet své na první pohled až těžko uvěřitelné příběhy. Po mnoha letech skandálního neřešení jejich nároků na Slovenku totiž spatřovali v EU poslední naději na pomoc,“ říká Tomáš Zdechovský, který je v současnosti v kontrolním výboru koordinátorem. Posílali mu dokumenty – zamítnutí dotace, protože někdo jiný už si ji vzal na jejich pozemek, fotky toho, jak je někdo zmlátil, když chtěli sklidit vlastní pole, rozsudky, které jim ale byly úplně k ničemu. Minimálně jeden zemědělec byl i zavražděn, ačkoliv to zprvu bylo bráno jen jako netypická sebevražda.

„Když pak došlo v půlce prosince na další kontrolní misi, čekali jsme toho už hodně, ale že v jednom východoslovenském městě nenajdeme ani trubku z údajně nově zhotovené kanalizace, nebo že za obhospodařovanou zemědělskou plochu budou vydávány hřbitovy, parkoviště či letiště, aby někdo získal dotaci za hektar, to vyrazilo dech i mně. Extrémně předražené nákupy zemědělské techniky či protipožární systém v místě, kde nikdy nehořelo a kamery musely být podle ceny navíc minimálně ze zlata, pak už byly jen taková perlička,“  přidává svou vzpomínku slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH).

 

Po misi na Slovensko se Zdechovskému začali hlásit i bývalí vyšetřovatelé

Už před prosincovou misí jsme měli dost podnětů, po ní ale byl už celý můj tým doslova zavalený maily i telefonáty ze Slovenska, kdy o schůzky žádali třeba i bývalí vyšetřovatelé různých kauz. Svou roli určitě sehrálo i to, že jako Češi rozumíme slovenštině a nebylo proto nutné nic překládat,“ vysvětluje Zdechovský, který následně v únoru 2019 společně s kolegou Štefancem odevzdal na OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) přes tisíc stran podnětů k prošetření.

 

Nutnost vrátit 5,9 milionů euro, 96 obviněných

„V říjnu 2019, tedy necelé dva roky po smrti Kuciaka a upozornění na neskutečné dotační podvody, komisař pro zemědělství Hogan při jednání kontrolního výboru řekl, že všechny naše podněty využili, dál to řeší a první výsledky už přinesly 96 obviněných a nutnost vrátit 5,9 mil eur. Je škoda, že k tomu, aby se vše začalo skutečně řešit, byla potřeba vražda novináře a zemědělce. Přesto myslím, že je vidět, že EU může v těchto případech pomoci,“  říká závěrem český europoslanec, který za své aktivní zapojení do vyšetřování dostal od slovenských zemědělců i video poděkování.

 

Jitka Fialová

 

Více informací:

 

Nejdůležitější milníky:

1) 21. února 2018 smrt Kuciaka

2) 7. – 9. března 2018 ad hoc delegace výborů CONT (rozpočtová kontrola) a LIBE (občanské svobody, spravedlnost, vnitřní věci)  na Slovensko, Zdechovský se účastní

3) duben 2018 Rezoluce EP ke Kuciakovi

4) 17. – 19. prosinec 2018 mise výboru CONT na Slovensko, Zdechovský se opět účastní (následně se na nás obrátili desítky různých zemědělců i bývalí vyšetřovatelé)

5) 19. února 2019: společná tisková konference se slovenským europoslancem Ivanem Štefancem o tom, že se předávají případy na OLAF, DG Agri apod., protože se odhalilo mnoho závažných pochybení

6) květen 2019: za významnou pomoc dostává Zdechovský videopoděkování přímo od slovenských zemědělců

7) říjen 2019: eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan na dotazy europoslance Zdechovského ve výboru CONT potvrzuje, že Slovensko musí vrátit 5,9 milionů EUR a 96 obviněných, a to v souvislosti s podvodnými dotacemi

News, articles, press releases

Meet me on social media

Tomáš Zdechovský
on Facebook
Tomáš Zdechovský
on Twitter
Tomáš Zdechovský
Instagram
Tomáš Zdechovský
on Blog / iDNES.cz
02. 12. 2019

Proč se média také nezajímají o systematické vraždění křesťanů?
Nikoho asi nepřekvapí, že být křesťanem může být v mnoha částech světa bez jakékoli nadsázky životu…

26. 11. 2019

Jak Babišova ministryně vyzrála na podvodné směnárny
Česko nemá příliš dobrou pověst, pokud jde o poctivost při jednání s cizinci. Zvláště Praha se…

20. 11. 2019

Manipulatori.cz se místo fact-checkingu vypisují z vlastních komplexů
Máte správně progresivní názory a chcete patnáct minut slávy? Napište text plný slov jako…

12. 11. 2019

Proč má týdeník Respekt potřebu šířit konspirační teorie?
Týdeník Respekt jsem dlouhodobě bral jako seriózní médium, které se snažilo ověřovat fakta a…

07. 11. 2019

Vláda se nesmí chovat jako viagra
Pokud chceš mít rychlé výsledky a udělat na lidi dojem, užívej tuto vládu. Pomůže ti udělat ze sebe…

28. 10. 2019

Petr Kramný opět vraždil v Egyptě!
V egyptské Hurghádě došlo k dalším vraždám, které jsou „na vlas“ stejné, jako případ Moniky a Kláry…

22. 10. 2019

Nadávali Kurzovi do extrémistů a on jim vytřel zrak
Rakouský kancléř Sebastian Kurz to neměl vůbec lehké. Poté, co jeho strana vstoupila do koalice s…

15. 10. 2019

Barnevernet se otřásá pod tíhou dalších skandálů
Norsko bylo už třikrát odsouzeno štrasburským soudem za porušení lidských práv, vysloužilo si silně…

07. 10. 2019

Lidé mají právo se bránit i se zbraní v ruce
Možnost bránit se proti agresorovi je základním principem právního státu. Kdo se nebrání a nebojuje…

03. 10. 2019

Ženy v domácnosti jsou podle ČSSD paraziti!
Nazvat slevu na dani pro nepracujícího manžela „kapesné“, které stát dává těm, co nepracují, je…

Copyright ESMEDIA Interactive s.r.o.