Hledat
|

Slovensko chce rychle vymýtit podvody se stáčením kilometrů

Tiskové zprávy   |  22.05. 2018

Bratislava – Tento týden Slovensko oficiálně spustilo systém s názvem ODO-pass, který má pomoci vymýtit podvody se stáčením odometrů u automobilů. Už testovací provoz ukázal vysokou úspěšnost projektu, protože poměr stočených vozidel klesl za pouhé čtyři měsíce z 34 % na 10,6 %. Tedy o více než 26 %. Inspirací pro řešení byl belgický systém Car-Pass, díky němuž v zemi podvody s historií vozidla už prakticky neznají.

„U obou systémů jde o to, že konkrétní auto získá k technickému průkazu ještě speciální certifikaci ve formě průkazky, do níž se opisuje stav odometru pokaždé, když majitel auta navštíví STK nebo servis. Historie vozidla je tak snadno dohledatelná a auto bez průkazky neprodejné,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se bojem proti podvodům se stáčením kilometrů dlouhodobě zabývá.

„Průkazka stojí od 3 do 7 EUR podle toho, jak podrobné údaje majitel vyžaduje. Další výdaje nejsou a nemusí se jezdit ani na žádné speciální kontroly. Administrativa navíc je tak minimální,“ doplňuje Zdechovský podrobnosti tohoto levného, avšak velmi efektivního řešení. Jakékoliv jiné varianty totiž v praxi selhávají, což prokazuje například Německo, kde se podvody objevují u zhruba 30 % automobilů i přes to, že tam za stočení odometru už od roku 2005 hrozí vysoké pokuty a odnětí svobody na jeden rok.

V Bruselu připravují celoevropské řešení

Zdechovský dále upozorňuje na úskalí národních řešení. „Největší podíl stočených aut se objevuje u automobilů z dovozu, protože při přepisu ze zahraničí jde s historií manipulovat nejsnadněji. Zde jsou pak jakákoliv národní řešení krátká a je nutná společná celoevropská databáze. Už na tom v Bruselu pracujeme,“ říká Zdechovský a připomíná tak nedávnou zprávu z vlastní iniciativy přijatou Výborem pro dopravu (TRAN), v níž europoslanci celoevropské řešení požadují.

„O návrhu se bude hlasovat příští týden na plénu ve Štrasburku. Má širokou podporu napříč frakcemi a lze tak očekávat přijetí. Požadujeme v něm nejen řešení ve stylu zmíněného belgického Car-Passu, ale i využití speciálních aplikací přímo od výrobců, které mají znemožnit samotné stočené,“ sděluje Zdechovský. I toto řešení nebude mít vliv na cenu vozidla, sami výrobci totiž vypočítali náklady na maximálně jedno euro.

V Česku se o problematiku začali zajímat Piráti

„V tuto chvíli mohu konstatovat, že nás Slovensko v boji se šmejdy stáčejícími kilometry jednoznačně předběhlo a osobně to považuji za obrovskou ostudu,“ konstatuje Zdechovský. Svítá však naděje k posunu, protože se tématu ujal poslanec Ondřej Polanský (Piráti), který k tématu uspořádal v Poslanecké sněmovně kulatý stůl.

Polanský dále plánuje uspořádat se Zdechovským na půdě sněmovny seminář, na kterém by vystoupil také Michel Peelman, výkonný ředitel Car-Pass Belgium, a představil celý systém, princip jeho fungování a odpověděl i na otázky týkající se věrohodnosti vkládaných dat a odpovědnosti za ně.

Jitka Fialová

Více informací:

https://auto.pravda.sk/poradna/clanok/469775-slovensko-startuje-boj-so-stacanim-kilometrov-ku-kazdemu-autu-bude-odo-pass/ - podrobnosti k řešení ODO-pass na Slovensku

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/pirati-zastavi-staceni-tachometru.html - více ke kulatému stolu pořádanému poslancem Polanským (Piráti)

http://www.zdechovsky.eu/novinky/vybor-pro-dopravu-schvalil-celoevropske-reseni-pro-boj-se-stacenim - podrobnosti ke zprávě výboru TRAN