Hledat
|

Boj s ruskými trolly: Ukrajinci nás naučí odhalovat je, říká Zdechovský. Zneužili i jeho fotky

Rozhovory a články   |  17.01. 2023

Na Ukrajině mají velké zkušenosti s ruskými trolly a hybridními útoky, kterým čelí v online prostoru – mohou nás toho dost naučit, říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL/EPP). Trollové kradli i jeho fotky. „Ukrajinci mi ukázali spoustu mých falešných účtů na sociálních sítích,“ uvedl pro Blesk Zprávy po další ze svých cest do Kyjeva.

Jak působí ruští trollové? Co jste se dozvěděl od ukrajinských expertů?

Často se stává, že ani Češi neví, že jejich fotka, kterou jim trollové ukradnou, má svůj účet na ruské sociální síti VKontakte. Jen lehce pozmění jméno, ten dotyčný je místo Tomáš Zdechovský třeba Tom Zacharov. Ukrajinci mi ukázali spoustu mých falešných účtů na různých sociálních sítích: Marcus, Henry, Elvis… Dá se to vyhledávat přes různé nástroje, které mají a na kterých spolupracují s britskými výzkumníky, tajnými službami nebo s americkými společnostmi jako Google. Najdete takové falešné účty řady politiků a dalších lidí, které publikují informace o tom, jak Češi a Evropané mají brutální strach, že zmrznou, jak je tu strach z ukrajinských přistěhovalců a dalších věcí.

K čemu je trollům kopírovat účet europoslance?

Oni tam nenapíšou, že to je europoslanec. Snaží se, aby účty vypadaly, že to je nějaký reálný člověk s reálným životem. U řady těch účtů bylo napsáno, že jsem podnikatel, který glosuje situaci v Evropě. Všechno je to v ruštině.

Zdroj: Blesk.cz

Celý rozhovor: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-valka-na-ukrajine/733100/boj-s-ruskymi-trolly-ukrajinci-nas-nauci-odhalovat-je-rika-zdechovsky-zneuzili-i-jeho-fotky.html