Hledat
|

Broumovské kostely letos lákají na první opravy

Tiskové zprávy   |  13.07. 2020

Broumovsko – Osm unikátních barokních kostelů na Broumovsku je letos opět otevřeno veřejnosti v každé prázdninové úterý a v sobotu. Lidé z celé republiky i zahraničí tak získávají možnost prohlédnout si dílo známých mistrů Dientzenhoferových i mimo konání bohoslužeb. Letos kostely vítají už i na první opravy.

Letos otevíráme v létě veřejnosti kostely už pošesté. Letos jsme navíc zpřístupnili i kostel sv. Petra a Pavla a kostel sv. Václava přímo v Broumově,“ říká broumovský děkan Martin Lanži s tím, že kostely v Ruprechticích a Heřmánkovicích procházejí rozsáhlou opravou, na niž se podařilo získat peníze i z darů návštěvníků.

Vřele doporučuji předně návštěvu kostelů ve Vernéřovicích nebo Božanově, které už jsou opravené a ještě více tak vyniká jejich barokní krása. Lidé se tak hlavně na vlastní oči mohou přesvědčit, že se zde skutečně investuje a oblast si zaslouží zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO, o níž dlouhodobě usilujeme,“ láká na návštěvu europoslanec Tomáš Zdechovský, který Broumovsko a obnovu tamních kostelů podporuje už několik let.

Broumovská skupina je souhrnný název pro barokní kostely v okolí města Broumova ve východních Čechách. Jedná se o unikátní soubor barokní sakrální architektury. Vznikl v období, kdy byl opatem broumovského kláštera Otmar Zinke (v letech 1700–1738), který celou výstavbu inicioval. Architekty tohoto ojedinělého souboru byli významní stavitelé českého baroka Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové.

 

Jitka Fialová

Více informací:
https://www.zdechovsky.eu/aktuality/broumovske-kostely-jsou-znovu-otevrene-a-zajem-je-obrovsky
https://zdechovsky.eu/aktuality/broumovske-kostely-ziskaly-na-opravu-uz-100-milionu-korun
https://www.broumovsko.cz/kostely-na-broumovsku
www.broumovfarnost.cz