Drahá žvanírna, ostuda, nebo krok kupředu? České předsednictví EU očima europoslanců
České předsednictví v Radě EU nám může podle europoslanců výrazně pomoci v prosazování našich zájmů. A rozhodně je i dostatek času pro to, aby se případné změny v Evropské unii prosadily. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) se ale rozhodně nejedná o drahou žvanírnu, jak předsednictví údajně nazval expremiér Andrej Babiš (ANO). Babiš navíc podle některých politiků podcenil přípravu a je tak nyní nutné dohánět debaty i zakázky. Expředseda vlády ale kritiku odmítá.
Již za půl roku usednou Češi k druhému předsednictví v Radě EU. Letošní diplomatickou šanci odstartujeme v červenci a půl roku budeme mít možnost protlačovat dopředu témata, která mohou pomoci nejen České republice, ale i našim podobně smýšlejícím partnerům.
„V žádném případě to není ani žvanírna ani přehled ztraceného času. Dá se to využít tím způsobem, že většina lidí, kteří jsou do předsednictví zapojení, mohou výrazným způsobem diktovat témata, kterými se bude EU zabývat,“ popisuje šanci, kterou pro Česko předsednictví má, Blesk Zprávám europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Zdechovský vysvětlil, že během 18 měsíců, kdy spolupracuje trio států - v našem případě je to Francie, Česko a Švédsko - můžeme opravdu stihnout mnoho zařídit a i si prohlasovat případné zákony, novely apod.. „Určitě ano a je za tu dobu možné vyjednat komise a přesvědčit lidi argumenty,“ konstatoval na dotaz, zdali se stihne i nějaké finále u našich návrhů. Jako příklad uvedl debaty o čistotě jaderné energie.
Zdechovský o amatérismu, Kolaja o penězích
Už nyní se debaty o jaderné energii stáčí pozitivně k našemu smýšlení. Evropská komise vyslyšela volání Česka a dalších členských států a návrh o dočasném zařazení čistoty jádra nyní čeká na vyjádření dalších členů EU. Poté budou mít země a Evropský parlament čtyři až šest měsíců na to, aby jej případně odmítly.
Podle Zdechovského je úkolem diplomatů, aby odpůrcům jaderné energie vysvětlili své postoje a předložili jim argumenty. Dokládá tím i důležitost předsednictví. O jádru hovořil s českým premiérem Petrem Fialou (ODS) i předseda Evropské rady Charles Michel, který byl v Česku 13. ledna. Premiér Michelovi sdělil, že Česká republika potřebuje, aby jádro bylo považováno za čistý zdroj.
Zdechovský pak vysvětluje, že podobné diskuze se měly vést dlouho předtím, než začalo naše trio úřadovat. To se ale dělo méně, než by nejspíše bylo záhodno.
„Nelze říci, že budeme chtít změnu taxonomie, aby jaderná energie byla zařazena mezi čisté zdroje, ale musíme to odpracovat po diplomatické rovině. Naši diplomaté musí mluvit s kolegy a přesvědčit je, že je to důležité a to prostě odpracované nebylo,“ uvedl Zdechovský. Česká republika, přesněji vláda Andreje Babiše (ANO), totiž přípravy na předsednictví podle některých jazyků podcenila. Minimálně na rovině politické a lidských zdrojů.
Zdroj: Blesk
Více zde.