Hledat
|

EU plánuje nařídit nový výpočet minimální mzdy: V Česku vyroste nad 20 tisíc korun?!

Aktuality   |  14.09. 2022

Minimální mzda napříč Evropskou unií zřejmě vyroste. Evropský parlament ve středu odhlasoval nová pravidla, která stanovují, jak by měla v jednotlivých státech vypadat. Směrnice nenařídí přesnou výší minimální mzdy, nýbrž způsob výpočtu a podle něj by částka v Česku mohla přesáhnout 20 tisíc korun. Momentálně u nás minimální mzda činí 16 200 korun.

Hlavní novinkou je, že minimální mzda bude muset vycházet buď z 60 procent mediánu hrubé mzdy, 50 procent průměrné mzdy či bude valorizována podle vývoje cen určitého druhu zboží a služeb. Jednotlivé státy si budou moci vybrat, jaký způsob zvolí.

Pokud by Česko zvolilo jeden z prvních dvou způsobů, v obou případech by minimální mzda překročila 20 tisíc korun. Je to zhruba o čtyři tisíce více, než na jaké úrovni se pohybuje nyní, dokonce je to více, než jaké navýšení požadují odboráři – ti usilují o to, aby ještě během letošního roku vyrostla na 18 200 korun.

Nová pravidla v Evropském parlamentu podpořilo 505 eurospolanců, 92 hlasovalo proti a 44 se zdrželo hlasování. Dokument teď musí posoudit ještě Rada EU a pak budou mít státy dva roky na to, aby se výpočtu přizpůsobily a začlenily jej do své letislativy. „Cílem této nové směrnice, která byla v červnu předběžně dohodnuta s Radou, je zlepšit pracovní a životní podmínky všech pracovníků v EU a podpořit ekonomický a sociální pokrok,“ vysvětluje europarlament v tiskové zprávě.

Upozorňuje také, že směrnice se bude týkat všech pracovníků EU, kteří mají pracovní smlouvu nebo jsou v pracovním poměru. Povinnost upraveného výpočtu se nebude týkat jen těch zemí, v nichž ochrana minimální mzdy probíhá výlučně kolektivními smlouvami.

Nadšení z rozhodnutí Evropského parlamentu neskrývá šéf českých odborářů Josef Středula. „Celou dobu projednávání jsme upozorňovali na to, že česká minimální mzda je hluboko pod těmito údaji, o kterých teď hovoří i dokument schválený europoslanci. Kdyby vláda minulá nebo současná začala dynamičtěji zvyšovat minimální mzdu, tak se přiblížíme k implementaci tak, že by nedošlo k velmi výrazným meziročním nárůstům,“ uvedl pro server iDnes.cz.

Výhrady však mají někteří čeští europoslanci. „Evropská unie by měla členské státy podporovat v tom, aby každému pracovníky zaručily přiměřenou minimální mzdu. Mělo by se jednat o individuální přístup, který by zohledňoval specifické podmínky jednotlivých zemí, protože univerzální přístup nebude fungovat,“ míní Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Minimální mzdy by si měl každý členský stát přizpůsobit svým potřebám v pravidelných a úzkých konzultacích se sociálními partnery - nikoliv centrálně stanovovány EU,“ dodává.

Zdroj: Blesk.cz

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/722968/eu-planuje-naridit-novy-vypocet-minimalni-mzdy-v-cesku-vyroste-nad-20-tisic-korun.html