Hledat
|

Europoslanci zvolili Zdechovského šéfem parlamentní delegace pro Střední Asii

Tiskové zprávy   |  05.06. 2023

Brusel - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se stal v pondělí předsedou delegace Evropského parlamentu pro země Střední Asie. Pro jeho zvolení hlasovali všichni přítomní členové. Zdechovský se v polovině května stal také členem zahraničního výboru (AFET), který vyměnil za křeslo ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT). V něm se soustředí na témata spojená s bezpečností.

„Velmi si vážím podpory kolegů, kteří mě na první schůzi delegace zvolili předsedou. S válkou na Ukrajině došlo k ochlazení vztahů mezi některými zeměmi Střední Asie a jejich důležitým partnerem Ruskem, což otevírá nové možnosti pro EU, která stojí o posilování diplomatických vztahů a větší ekonomickou spolupráci,“ říká Zdechovský, jenž chce příští rok obhajovat svůj mandát do Evropského parlamentu.

Oslabení vlivu Moskvy spatřuje například v nedávné schůzce prezidenta Kazachstánu Kasyma-Žomarta Tokajeva s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Tokajev na ní odmítl Lukašenkovu nabídku, aby Kazachstán vstoupil do svazového soustátí Ruska a Běloruska a získal tak přístup k jaderným zbraním. „Prezident Tokajev dal jasně najevo, že se těchto podlých her nehodlá účastnit, což Kreml určitě nepotěšilo. Není to však jediný případ, kdy se někdo otočil k Rusku zády. Loni se postavil Moskvě Uzbekistán, který nechtěl přistoupit na dohodu o vzniku plynové unie s Ruskem,“ uvádí lidovecký europoslanec s tím, že podobných případů může přibývat.

Zdechovský již delší dobu také upozorňuje na rostoucí vliv Číny v regionu. V druhé polovině května pozval vůdce Si Ťing-pching na návštěvu Číny prezidenty všech pěti středoasijských států. Asijská velmoc se zajímá o surovinové zdroje a posílení transportních tras vlastního exportu. „Pokud nebudeme jako EU reagovat dostatečně rychle, může se stát, že místo zaujme Čína, jež v současnosti úspěšně rozšiřuje své pole působnosti,“ dodává otevřeně Zdechovský.