Hledat
|

Kalendář opět podpoří broumovské kostely

Tiskové zprávy   |  02.12. 2022

Brusel – Broumovská skupina kostelů se letos zařadila mezi národní kulturní památky České republiky. Unikátní barokní stavby z 18. století jsou pýchou regionu a farníci z broumovské farnosti spolu s podporovateli v posledních letech neúnavně pracují na jejich obnově. Ta je však finančně velmi nákladná. I proto vznikl na podporu kostelů kalendář, letos už pátý.

Kalendář s fotografiemi broumovských kostelů představil dnes v Bruselu farář Martin Lanži spolu s europoslancem Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL), který kostely dlouhodobě propaguje a usiluje o jejich záchranu. Cílem je podle něj zapsat tyto sakrální památky na seznam UNESCO. Letošní zařazení mezi národní kulturní památky České republiky považuje za krok správným směrem a za ukázku toho, že UNESCO není nedosažitelné.

„Z kalendáře na rok 2023 mám velkou radost, fotografie jsou mimořádně povedené a velmi věrně zachycují krásu broumovských kostelů. Jde o památky, které mají pohnutou historii a jsou opravdu ozdobami místní krajiny. A to přesně fotografie ukazují,“ uvádí Zdechovský.

„Cílem kalendáře je přilákat na místo nové návštěvníky a ukázat, jaké skvosty na Broumovsku máme. Výtěžek, který můžeme, díky dobrovolným příspěvkům z distribuce kalendáře, získat, poputuje na další opravy kostelů,“ dodává Lanži.

Autorem fotografií je jako již tradičně Dano Veselský, kalendář vznikl za podpory Královéhradeckého kraje a europoslance Tomáše Zdechovského. Kalendář je možné objednat přes email church.broumov@gmail.com.