Hledat
|

Kolovratník: Euro 7 zničí statisíce pracovních míst. Od EK to byl podraz, dodal Zdechovský

Rozhovory a články   |  21.03. 2023

V případě zavedení emisní normy Euro 7 hrozí, že o práci v automobilovém průmyslu přijdou v rámci Evropské unie až statisíce zaměstnanců. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS na to upozornil stínový ministr dopravy a poslanec ANO Martin Kolovratník. Kriticky se k normě staví také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který ji označil za „podraz od Evropské komise“.

„V Evropě to bude mít dopad na statisíce pracovních míst. Je to vážný problém. Pro mě osobně, coby řádového poslance ČR, je nepochopitelné, jak vůbec mohl někdo k takovému návrhu dospět a bavit se o roce 2025 a takto přísné normě,“ uvedl Kolovratník v pořadu 360°.
 
Norma Euro 7 by měla podle stávajícího návrhu Evropské komise platit od roku 2025. Podle stínového ministra dopravy je tento termín nesplnitelný. „Velmi to souvisí s tím, že v roce 2035 mají skončit spalovací motory. Jde to velmi rychle za sebou,“ upozornil.

Přiznal také, že se v této otázce staví velmi kriticky zejména k české vládě. „Vidím z médií, jak premiér Petr Fiala (ODS) a ministr dopravy Martin Kupka (ODS) srdnatě hlásí, že budou bojovat proti této normě. Ale tady se musím ptát, jak je možné, že česká vláda nekonala v druhé polovině loňského roku, když měla předsednictví v Radě EU. Připomenu, že Evropská komise normu zveřejnila zhruba v polovině listopadu loňského roku. Určitě už kolegové znali teze a podmínky, jak bude vypadat. Naše předsednictví ale mlčelo. Můžu se jen ptát a dohadovat se, proč jsme o tuto příležitost přišli,“ řekl Kolovratník.

České vlády se naopak zastal Zdechovský. Vysvětlil také, jak to s návrhem vlastně bylo. „Byl to podraz od místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse, který tvrdil, že se zpřísňovat normu Euro 6 nechystají. Potom však někdy v září, říjnu začaly probublávat informace, že se chystá norma Euro 7. Z našeho pohledu ale nebyla s nikým dopředu prodiskutována ani konzultovaná a tak, jak je předložena teď, je nekonkrétní a neříká, jakým způsobem bude ty škodliviny řešit. Je celá špatně,“ uvedl Zdechovský.

„Důvod, proč na ni členské státy nereagovaly hned, je ten, že ji musely nejprve prostudovat a mít k ní expertní stanoviska,“ vysvětlil europoslanec s tím, že první začaly přicházet až po Novém roce.

Zdroj: CNN Prima News

https://cnn.iprima.cz/kolovratnik-euro-7-znici-statisice-pracovnich-mist-od-ek-to-byl-podraz-dodal-zdechovsky-207886