Hledat
|

Korupce v Evropském parlamentu? Kauza nebude nikterak veliká, Evropská unie ale potřebuje reformu, říká Zdechovský

Rozhovory a články   |  12.12. 2022

Kauza nebude nikterak veliká, protože v Evropském parlamentu není schopen jeden europoslanec ovlivnit chování 704 kolegů. Není to kauza, která by se týkala desítek poslanců. Je to kauza, která se týká jednoho konkrétního člověka a jeho napojení na Katar, komentuje podezření na korupci v Evropském parlamentu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). V rozhovoru pro deník FORUM 24 mluví mimo jiné o tom, jakým tlakům jsou evropští zákonodárci vystaveni a jakou reformu sedmadvacítka potřebuje.

Evropským parlamentem aktuálně hýbe kauza korupce. Vyšetřována je jeho řecká místopředsedkyně Eva Kailiová i šéf Mezinárodní konfederace odborových svazů. Policie se ale zaměřila i na asistenty europoslanců. Jak velký problém celá tato kauza je?

Kauza je dnes ve fázi prověřování. To znamená, že policie všechno prověřuje, nikoho neobvinila. Hlavním podezřelým není nikdo ze současných europoslanců, ale bývalý europoslanec za italské socialisty Pier Antonio Panzeri, který byl jedním z nejvlivnějších členů socialistické skupiny v roce 2014 až 2019.

Pier Antonio Panzeri měl asistenta, který je v současné době přítelem Evy Kailiové. To je ten důvod, proč byla i ona prověřována, protože byla spojena s celou kauzou. Hlavní podezřelý je ale Panzeri, jeho manželka a dcera, přes které měly jít peníze z nadace, která měla platit za vliv asistentů. To je gró celé kauzy.

Kdybyste tedy měl říct, jak závažná ta kauza je?

Kauza nebude nikterak veliká, protože v Evropském parlamentu není schopen jeden europoslanec ovlivnit chování 704 kolegů. Nicméně pokud by se ukázalo, že systematicky někdo bere peníze za to, že dělá svoji práci, to znamená, že by to byla korupce, tak je to v absolutním rozporu s pravidly Evropského parlamentu a ten člověk musí být potrestaný.

V tuto chvíli nevíme víc, ale víme, že to podezření z toho, co proniklo do médií, které informace nejspíš sehnaly z kanceláře předsedkyně parlamentu, tak se to týká podezření z ovlivňování skrze lobbistické aktivity bývalého poslance Panzeriho.

Jsou vyšetřováni všichni poslanci a asistenti jak z jeho týmu, tak ze socialistické frakce, kteří s ním byli ve styku. Není to kauza, která by se týkala desítek poslanců. Je to kauza, která se týká jednoho konkrétního člověka a jeho napojení na Katar, což se v tom velikém objemu poslanců může stát.

Právě asistenti europoslanců hrají důležitou roli při vytváření legislativy a hlasování v Evropském parlamentu. Nestálo by za to jejich činnost více kontrolovat?

Rozhodně ano, ale tím, jak si asistenti skrze odbory vydobyli poměrně veliká práva, tak dnes asistent, i když u něj zjistíte závažná pochybení v práci, tak je takzvaně nepropustitelný. To znamená, že europoslanec nemá moc možností, jak se dotyčného asistenta zbavit bez toho, aniž by se s ním dlouhá léta musel soudit.

Ano, určitě, já osobně se chci ve výboru pro rozpočtovou kontrolu na ta pravidla kouknout a měla by se výrazným způsobem upravit. Na europoslance je upřená velká pozornost, což je dobře, ale vedle toho by určitě měl existovat i dohled nad činností právě asistentů. Měla by být umožněna lepší kontrola jejich činnosti.

Mezi vyslýchanými byl i jeden asistent europoslance z Evropské lidové strany (EPP). KDU-ČSL je v Evropském parlamentu součástí této frakce. Víte, o koho šlo?

Ano, zřejmě šlo o nového italského poslance. Je to právě bývalý asistent ze socialistické frakce. Je to asistent, který pracuje pro europoslance za EPP poměrně krátkou dobu. Celý svůj pracovní život byl u socialistů a je spojený se skupinou europoslance Panzeriho. Nemá s EPP nic společného. Ani ten dotyčný poslanec s Panzerim v minulosti nespolupracoval.

Samozřejmě celou kauzu nechávalo vedení EPP od pátku prověřit a je připraveno hned s čímkoliv pomoci. Určitě se hledají cesty, jakým způsobem s tímto asistentem ukončit spolupráci.

Zdroj: Forum24

https://www.forum24.cz/korupce-v-evropskem-parlamentu-kauza-nebude-nikterak-velika-evropska-unie-ale-potrebuje-reformu-rika-zdechovsky/