Hledat
|

Měli bychom se víc usmívat a věřit si. Žije mezi námi spousta šikovných lidí, říká Tomáš Zdechovský

Aktuality   |  05.01. 2023

Hovoříme s poslancem Evropského parlamentu zvoleným za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským, abychom se nejen ohlédli za rokem minulým, který byl pro Českou republiku díky předsednictví v Radě Evropské unie tak významný, ale abychom také nahlédli pod pokličku roku nového a pokusili se odhadnout, co od něj můžeme čekat. 

Jak byste zhodnotil uplynulý rok 2022, který byl poměrně složitý pro nás všechny?

Byl to jeden z nejtěžších roků v historii samostatné České republiky. Za těch 30 let nepamatujeme, že bychom čelili po následku pandemie covidu také bezprecedentnímu ohrožení republiky. Protože je válka na Ukrajině a bomby dopadají nějakých 600 km od nás. A to významným způsobem ovlivnilo i atmosféru v české společnosti.

Jak se daří České republice přijímat lidi, kteří museli před válkou odejít ze svých domovů?

Musím říct, že v průběhu prosince jsem byl ve Spojených státech a tam jsem slyšel od šesti nebo sedmi senátorů a kongresmanů, že bylo neskutečně výborné, co Česká republika všechno zvládla. Vedle toho, že jsme příjímali uprchlíky a začleňovali je do naší společnosti bez toho, aniž by vznikly jakýkoliv problémy, tak obdivovali i naši humanitární a vojenskou pomoc Ukrajině. Takže já si myslím, že Česká republika tohle zvládla na jedničku.

A jak se povedlo po 13 letech naše předsednictví v Radě Evropské unie?

Já jsem byl u toho předchozího předsednictví, protože jsem pracoval na Úřadě vlády, a teď jsem to pozoroval z pozice europoslance. A musím říct, že ten posun je neskutečný. Naši lidé, od diplomatů až po politiky, věděli, co chtějí. A těch věcí, které se podařily dojednat, je obrovské množství. Ať už mluvíme o záležitostech, které se týkají sankcí proti Rusku, tak i věcech, které se týkají lidí konkrétně v Hradci Králové nebo v Královéhradeckém kraji. A to je zastropování cen plynu a další postup ohledně energií. Je to důležitý signál, že Česká republika je dobrým koordinátorem, a může to být i příslib do budoucna.

Na co se těšíte v roce 2023, pane poslanče?

Osobně se těším, že letošní rok bude určitě lepší než ten předchozí. Cítím tu naději, už nemáme roušky a už se tolik neočkujeme, věřím, že tohle ustupuje. A já pevně věřím, že opravdu tento rok se podaří najít nějakou vizi pro Ukrajinu, a že válka skončí. A čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, že nejdůležitější hodnotou je prostě zdraví.

Zdroj: ČRo Hradec Králové

https://hradec.rozhlas.cz/meli-bychom-se-vic-usmivat-a-verit-si-zije-mezi-nami-spousta-sikovnych-lidi-rika-8903559