Hledat
|

Na hradeckou zvonohru se vybralo dalšího půl milionu korun

Tiskové zprávy   |  17.12. 2020

Hradec Králové – Na projekt přemístění unikátní hradecké zvonohry do Zvonice ve věži kostela kněze Ambrože se už podařilo vybrat dalších více než 500 000 Kč. Jedná se o zhruba šestinu z aktuálně potřebných minimálně 3 milionů Kč na nutné stavebně-montážní práce. Přispěl kraj, diecéze, různé nadace i dárci z řad veřejnosti.

Projekt zvonohry a s ním spojená úspěšná sbírka běží už od roku 2009. Z vybraných peněz už bylo pokryto odlití a dodání všech plánovaných 50 zvonů a jejich srdcí a nyní zbývá zajistit samotné přemístění do věže kostela. „Teď se dokončují práce na stavebním povolení, protože tam nebude jen samotná konstrukce zvonohry, ale i kabina pro zvonohráče. Věřím, že to dopadne nejdéle začátkem příštího roku,“ říká biskup Československé církve husitské Pavel Pechanec, který má velkou radost z toho, že se peníze daří sehnat i v současné velmi obtížné době.

Je opravdu skvělá zpráva, že se nám podařilo za čtyři měsíce od spuštění další fáze sbírky vybrat hned šestinu zamýšlené sumy. Pomohla medializace i různá jednání s krajem, diecézí a nadacemi. Navíc se opět potvrzuje, že skvělým projektem dokážete nejen nadchnout, ale i spojit různé skupiny věřících i širokou veřejnost,“ komentuje úspěch europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) který se, ač sám katolík, rozhodl pomoci se sháněním financí a stát se patronem realizace stavby.

Po získání stavebního povolení bude nutné zajistit různé poměrně nákladné součásti zvonohry jako je vlastní hrací stůl, mechanika zvonohry a automatické hraní. Zvonohra následně bude fungovat podobně jako varhany, jen místo píšťal budou hrát zvony. Hradecká zvonohra tím naváže na tradici souborů královéhradeckých gotických zvonů i na známou historickou zvonkohru v pražské Loretě.

Jitka Fialová

Více informací:
1) https://hradec.rozhlas.cz/vite-ze-hradec-ma-sveho-curajiciho-chlapecka-zvonohra-a-tri-keramicke-svetove-8381660
2) https://www.zdechovsky.eu/aktuality/unikatni-hradecka-zvonohra-zazada-o-staveni-povoleni 
3) Transparentní účet: 4862517001/5500
4) https://www.facebook.com/ZvonohraHradecKralove/