Hledat
|

Na nový kostel v Neratovicích už lidé darovali přes 100 000 Kč

Tiskové zprávy   |  23.09. 2020

Neratovice – Neratovice jsou známé jako město chemického průmyslu, které bylo v roce 1957 komunisty záměrně založeno bez kostela. Ten ale místním chybí a založili proto veřejnou sbírku na jeho stavbu. Už vybrali přes 100 000 Kč.

Na pár cihel, těším se na nový kostel, přeji zdar tomuto bohulibému projektu“ či „jedu v tom s vámi“ – to je jen pár ze vzkazů, které se objevují na transparentním účtu farnosti Neratovice, přes který se místní snaží vybrat zbývajících 36 milionů Kč nutných na stavbu nového duchovního a komunitního centra podle návrhu předního českého architekta Zdeňka Fránka.

S propagací sbírky jsme začali zhruba před měsícem. To že už teď máme prvních 100 000 Kč, je pro mě signálem, že projekt zaujal a má to celé skutečně smysl,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je patronem realizace stavby a pomáhá s výběrem peněz na projekt multifunkčního kostela za celkem 80 milionů korun.

Máme za sebou důležitý první krok, prvních 100 000 korun. Cesta bude ještě dlouhá, rozhodně ale věřím, že to i v této náročné době zvládneme!“ je optimistický další patron sbírky, herec a režisér Jiří Strach.

Nový kostel má potenciál stát se vyhledávanou kulturní památkou. Je navržen tak, že připomíná loď, Noemovu archu, k níž přistupuje člověk (kostelní věž) a dotýká se jí. Kostel bude zasvěcen Nejsvětější Trojici a odkazuje na osobnost Kardinála Josefa Berana.

Jitka Fialová

Více informací:

1) Transparentní účet:
https://www.csas.cz/cs/transparentni-ucty#/000000-5746203309/Rimskokatolicka-cirkev-Neratovice

2) https://kostelneratovice.cz/

3) https://www.zdechovsky.eu/aktuality/lide-z-neratovic-chteji-zmenit-komunisticke-mesto-bez-kostela