Hledat
|

Nacher: Změna DPH je jako reality show. Snížená sazba byla pitomost, vmetl mu Zdechovský

Rozhovory a články   |  12.04. 2023

Patrik Nacher (za ANO) se kvůli uniklým informacím o návrhu změn DPH cítí jako v reality show. Uvedl to ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS. Možné přesuny některých položek do vyšších daňových sazeb jsou podle něj jednou z „blbostí“, se kterými vláda přichází. Naopak podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) byla kategorie DPH s desetiprocentní sazbou „vždycky pitomost“, možnou přeměnu systému ze tří úrovní na dvě by proto uvítal.

„Nevím, jestli je to myšleno vážně, nebo jako test, jestli se necháme nachytat,“ kroutil Nacher hlavou nad návrhem reformy systému DPH. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by mohlo dojít ke zrušení desetiprocentní sazby a přesunu jejích položek do 14 a 21procentních úrovní zdanění. Jednalo by se například o vodné a stočné, léky či kulturní akce. O návrhu informovala v pondělí večer Česká televize.

Změna by se týkala i točeného piva, které vláda Andreje Babiše (ANO) kvůli dopadům covidové epidemie na stravovací zařízení přesunula z 21procentní sazby do té nejnižší. V pracovním dokumentu ministerstva by se nápoj vrátil zpět na původní úroveň zdanění. „Je to rozdíl 11 procentních bodů, to je zdvojnásobení sazby. Na hospodské to samozřejmě dopadne. Oni zdraží a část lidí k nim přestane chodit. Budou ale muset dál platit drahé energie a nájmy. Zvýšení DPH je navíc přímo proinflační opatření, vláda tím najíždí na proinflační vlnu,“ vyčetl Nacher.

Zdechovský se staví za zavedení pouze dvou sazeb a údajné zjednodušení systému. „Tři sazby v DPH byl nesmysl a dlouhodobě se jako bývalý podnikatel přimlouvám, aby byl systém co nejjednodušší. Je třeba hledat řešení, která pomohou něco udělat s 300miliardovým státním dluhem. Je třeba řešit věci celkově,“ vysvětlil svůj pohled europoslanec. Naopak podle Nachera se poslanci pětikoalice na deficit státního rozpočtu pouze vymlouvají, přičemž vláda „dělá jednu blbost za druhou“.

Desetiprocentní sazba byla vždycky pitomost

„DPH bych rozhodně v téhle době nezvyšoval, ale desetiprocentní sazba byla vždycky pitomost. Pojďme nastavit co nejnižší daňový systém, na kterém se všichni shodneme, a který nebudeme klidně 50 let měnit,“
dodal Zdechovský. Připomněl zároveň, že se nejedná o finální návrh, ale pouze interně projednávanou možnost změn.

Zdroj: CNN Prima News

https://cnn.iprima.cz/nacher-zmena-dph-je-jako-reality-show-snizena-sazba-byla-vzdycky-pitomost-opacil-zdechovsky-229676