Hledat
|

Nechtít dávat peníze miliardářům není vlastizrada

Aktuality   |  03.03. 2020

Reakce europoslance Tomáše Zdechovského na článek webu parlamentnilisty.cz o údajném exkluzivním úniku interních mailů k misi kontrolního výboru EU do ČR.

Když si vezmete úvěr ze stavebního spoření, musíte bance prokázat, že jste skutečně něco postavili a neutratili půjčené peníze třeba při hře na automatech. Kdo dává, jednoduše určuje pravidla a má právo kontrolovat. Stejné je to s evropskými dotacemi. Nejsou to žádné výhry v loterii, se kterými si můžete dělat, co chcete.

  1. Dlouhodobě se stavím proti dotacím pro soukromé firmy. Křiví trh a po 6 letech v kontrolním výboru, kdy každý den řeším, že někdo někde něco zneužil, bych je nejraději zrušil a zcela přešel jen na systém výhodných půjček přes Evropskou investiční banku.
  2. Na dotace není automatický nárok, nikdo je nikoho nenutí pobírat. Chápu ale princip „hloupý dává, hloupější kdo nebere“. Proto - dokud dotace máme a lidé se na ně skládají z daní z vlastní práce, měly by sloužit jen a pouze k tomu, k čemu jsou skutečně určené. A to není zajišťování toho, aby se třeba druhý nejbohatší člověk v republice stal tím prvním nejbohatším.
  3. Smyslem dotací jednoduše není žádná podpora miliardových holdingů politiků. Chtít vědět, jestli se tak neděje, je zcela regulérní požadavek. Zvláště v momentě, kdy se bývalý majitel stane lusknutím prstu současným, pokud z politiky odejde. To je v jedné větě podstata konfliktu zájmů pana premiéra, kterou potvrdily audity Evropské komise.
  4. Misí kontrolního výboru se v minulém období uskutečnilo 17, a to i do Německa, Finska, Řecka, Itálie, Slovenska, Maďarska, Chorvatska, Polska... Vždy se účastnili i místní europoslanci, ať už z opozice nebo vládní.
  5. V březnu 2014, tedy před 6 lety, se konala i mise do ČR, které se zúčastnil tehdejší europoslanec za ČSSD Vojtěch Mynář.  Proti této misi nikdo neprotestoval, neoznačil spolupracující Čechy za vlastizrádce a vše probíhalo standardně jako v jiných zemích EU.
  6. A to i přesto, že byly konstatovány závažné nedostatky ohledně odhalování možných střetů zájmů různých politiků.
  7. O tom, že se koncem února plánuje mise do ČR, široce přes ČTK informovala prakticky všechna média už 18. prosince 2019.  Vše bylo od začátku maximálně transparentní.
  8. Uniklé maily z úplně prvního návrhu, jak by mise mohla vypadat, se objevily už 19. prosince na webu info.cz. PL nepřinesly vůbec nic exkluzivního a tajného. Výsledný program se s původním prakticky neshodoval.
  9. Snažili jsme se dát prostor panu premiérovi, aby se vyjádřil. Odmítl to s tím, že k odborné misi nemá co říct. Následně předsedkyni výboru řekl, že je „totálně pomatená a vůbec nerozumí čerpání dotací“. Ale třeba má pravdu Luděk Staněk, který ve svém pořadu vtipně řekl, že jestli někdo rozumí systému centrálního zamykání u auta, je to jedině jeho zloděj.
  10. Kontrolní mise mají nezávazný charakter. Europoslanci nejsou soudci. Upozorňujeme, doporučujeme preventivní opatření podle toho, co vidíme v praxi za rizika. Kdyby nebylo přemrštěné reakce pana premiéra, ta mise by pravděpodobně zapadla jako ta před 6 lety.

Takže jestli někdo při své zálibě v konspiračních teoriích vidí v misi inkvizici, křížovou výpravu nebo dokonce pokus o státní převrat, tak mi je líto. Jen jsme se snažili ochránit vaše peníze.  

Tomáš Zdechovský