Hledat
|

Nella se nevzdává

Aktuality   |  27.05. 2020

Přeji ti hodně štěstí a zdraví. Slova, která pronášíme často bezmyšlenkovitě, když přejeme známým a kamarádům ke jmeninám či narozeninám, mají mnohem hlubší význam. Uvědomuji si to stále častěji, hlavně přejeme-li si zdraví. Pokud máme zdraví, moc nám toho opravdu nechybí.

U nás ve Znojmě bydlí mladá, stále usměvavá slečna jménem Nella, která se svým zdravím zápasí prakticky od svého narození. Jako malému půlročnímu miminku jí lékaři diagnostikovali rakovinu ledvin. Tehdy začalo pro rodinu nekonečné martyrium.

Malému miminku byla nasazena chemoterapie, posléze prodělala první operaci, při níž došlo k odebrání jedné z ledvin. Po čase přišla nová naděje v podobě transplantace, kdy Nella dostala ledvinu novou a zároveň jí byla odoperovaná i druhá nemocná ledvina. Nový orgán pracoval úspěšně asi dva roky, než se takzvaně odhojil a musel být operativně opět vyjmut.

A děvče zůstalo bez ledvin.

Další pokus o další transplantaci proběhl neúspěšně. Nový štěp nevydržel ani tři hodiny a musel se opět operativně z těla okamžitě vyjmout. Jak doplňuje znojemský lékař Pavel Jajtner: „Pro tyto pacienty není jiná další léčebná možnost než doživotní hemodialýza, což je bohužel i případ Nelly.“

Nellince je největší oporou její maminka, o níž bez nadsázky tvrdí, že je to její anděl, na němž zůstalo obrovské břemeno v podobě dojíždění s dcerou až pětkrát týdně do fakultní nemocnice v Motole na dialýzu. Společně najezdila maminka s Nellou tisíce kilometrů a na cestách a na nemocničním lůžku trávily společně desetitisíce hodin.

Naděje Nelle svitla po dosažení plnoletosti, tehdy se naskytla možnost mít zapůjčený přístroj na čištění krve doma. Po pečlivém a dlouhém proškolení v nemocnici si společně se speciálním přístrojem přivezly kopec zdravotnického materiálu a roztoků. Maminka tak prakticky společně s přístrojem převzala především odpovědnost za křehký život své dcery. Díky možnosti mít přístroj doma, může Nella trávit konečně více času doma a bavit se i svými koníčky.

Máma mě denně na čtyři hodiny připojí k přístroji nahrazující ledviny, který pročistí mou krev v těle,“ popisuje Nella.

Velká úspora času dává Nelle možnost malovat obrazy, vyrábět mýdla, zajít na procházku. Velkou radostí je pro ni v současnosti i malá zahrádka, kde společně s mámou pěstují zeleninu, sázejí ovocné stromky a květiny. I přes všechny dobré zprávy však maminka musí s dcerou do Prahy pravidelně dojíždět na kontroly, a to zhruba dvakrát až čtyřikrát za měsíc. Cesta ze Znojma je zdlouhavá a musí se konat za každého počasí. V létě v horku i za deště, v zimě ve sněhu i při náledí či mlhách. Proto Nella potřebuje mít bezpečné a spolehlivé auto. Také se nejednou stalo, že Nella musela cestovat do Prahy narychlo třeba ve dvě ráno, když byl zneprůchodněn cévní přístup v noze, nebo přístroj zničehonic vypověděl službu.

Staré auto již prakticky dosloužilo a je třeba pořídit nové. Autem mimo osob, přístrojů, zdravotnického materiálu, vozí s sebou také invalidní vozík, který pacientka využívá při vyčerpání organismu a nízkém krevním tlaku.

Na pořízení nového vozu nemáme s mámou dostatek finančních prostředků, a proto si dovoluji obrátit se na čtenáře Znojemska. Předem děkuji za případnou pomoc v podobě jakéhokoliv finančního daru,“ říká Nella.

Transparentní účet má číslo: 225 192 736/0600.

Na tento transparentní účet pomáhá shánět peníze i europoslanec Tomáš Zdechovský, který má ve Znojmě své kontaktní místo. Podařilo se mu na něj shromáždit více než 150 000 korun. Zbývá vybrat částku ve výši asi 100 000 korun.

Na pořízení auta pro naši znojemskou bojovnici také přispěji velice rád. Zároveň se připojuji k prosbě o vaši štědrost.

Marek Venuta

(Autor článku společně s MUDr. Pavlem Jajtnerem věnovali Nelle na pořízení auta tři měsíční odměny znojemského zastupitele – pozn. redakce)
http://www.znojemsko.cz/2020/05/26/nella-se-nevzdava/