Pokrok v boji proti ruskému praní špinavých peněz je pomalý, existuje ale obrovský potenciál pro zlepšení, říká europoslanec Zdechovský
SM pořídil rozhovor s europoslancem Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) na téma uplynulé bezpečnostní konference OECD v Paříži, kam politik zamířil se svým příspěvkem, který se týkal například korupce a problematiky tzv. ruské kleptokracie.
Pane europoslanče, bezpečnostní konference OECD, která se konala v Paříži minulý týden, řešila řadu aktuálních témat či problematik, vyplynuly z akce nějaké zásadnější společné závěry směrem ke konfliktu k Ukrajině?
Globální fórum OECD v Paříži se věnovalo především integritě a boji proti korupci. Mezinárodní spolupráce může vyřešit současné krize, kterým svět čelí, ať už se jedná o inflaci, energetickou či potravinovou nejistotu či právě ruskou agresivní válku na Ukrajině. Klíčem je tedy spolupráce a snaha hledat společná politická řešení k lepšímu zajištění jak bezpečnosti, tak i efektivnějšímu boji proti korupci. Právě všudypřítomná korupce v Rusku drží několik let u kormidla hrstku bohatých, kteří se nepostaví Putinově štvavé válce, přestože s ní nemusí souhlasit. Je nutné proto posílit mechanismy, které pomohou oslabit korupci ve světě.
Konference se věnovala rovněž korupci. Hovořil jste ve svém příspěvku o ruské kleptokracii, tedy systému, který využívají ruské politické špičky k osobnímu prospěchu prostřednictvím korupce. Bojuje podle Vás EU dostatečně proti financování ruské kleptokracie?
Jsme pořád krok za nimi. Při odhalování ruské kleptokracie hrají zásadní roli úniky finančních údajů, investigativní žurnalistika a aktivita občanské společnosti. Tyto úniky odhalily, do jaké míry kleptokraté spoléhají na globální finanční systém a zprostředkovatele, včetně bank. Pokrok v boji proti kleptokracii a praní špinavých peněz je pomalý, a to zejména kvůli omezeným zdrojům a informacím, s nimiž se potýkají orgány činné v trestním řízení a soudy v západních zemích. V této oblasti tedy existuje obrovský potenciál pro zlepšení. EU ale ve svém boji nepolevuje. Například opatření, jako je registr skutečných vlastníků, má zásadní význam v boji proti obcházení sankcí. Právě nyní řeší státy, jestli se shodnou na postihování zemí a firem, které sankce záměrně obcházejí, což bude důležité pro další vývoj.
Apeloval jste na svém Facebooku také na zákaz dovozu ruských diamantů do EU. Má EU v současné době účinné či vhodně zvolené nástroje, jak tomu zabránit?
Tím nástrojem je zákaz dovozu ruských diamantů do EU. K tomu ale nedošlo. Lídři států se na zákazu v minulosti neshodli. Důvodem jsou obavy, že by se sankce obcházely a příjmy Rusku by tak neklesly, nebo by se trh s diamanty přesunul například do Dubaje. Evropa by tak přišla o obrovské peníze. Hlasitým odpůrcem byla v tomto případě nepřekvapivě Belgie. Volalo se po globálních sankcích na ruské diamanty, ale to je z mého pohledu utopie.
Jak v této souvislosti hodnotíte konečný účinek sankčních balíčků proti Rusku v důsledku války? Je podle Vás namístě ještě tvrdší postup proti Rusku?
Do této chvíle jsme odsekávaly velké kusy chapadel, kterými Rusko sahalo do Evropy. Nicméně se ukázalo, že některé kritické produkty jsou do Ruska stále dodávány. Slovy klasika: To vědro trochu teče. EU ty díry musí ucpat, nemůže působit směšně. K tomu má sloužit aktuálně diskutovaný 11. sankční balíček, který má zamezit obcházení sankcí. Problémem je však Maďarsko a Řecko, které se staví proti schválení balíčku. A je to tím, že jsou to maďarské a řecké společnosti, které z toho profitují. A to mě štve, pokud to s pomocí Ukrajině myslí země EU vážně, pak musí tyto pravidla dodržovat, ne je obcházet!
Domníváte se, že jednotlivé členské státy včetně ČR řeší vlastní míru korupce uspokojivě? Nechybí z Vašeho pohledu v případě ČR implementace kvalitní a hlavně vymahatelné protikorupční strategie?
Myslím, že lepší protikorupční strategie České republice dlouhodobě chybí. Situace se o něco zlepšila za současné vlády, což ukazuje i poslední měření Amnesty International za rok 2022. Musíme dotáhnout novelu o střetu zájmů či lobbingu. Tato vláda k tomu směřuje, bohužel válka na Ukrajině a s ní spojená energetická krize odsunula řadu věcí na druhou kolej. Nyní je prostor to dotáhnout. A já na to budu v předsednictvu KDU-ČSL tlačit.
Zdroj: Security Magazín
https://www.securitymagazin.cz/security/pokrok-v-boji-proti-ruskemu-prani-spinavych-penez-je-pomaly-existuje-zde-ale-obrovsky-potencial-pro-zlepseni-rika-europoslanec-zdechovsky-1404070814.html