Hledat
|

Prošetřete sebevraždu policistky na Frontexu i kroky policie, tlačí na Hamáčka politici

Aktuality   |  07.10. 2021

Smrt mladé české policistky Kristýny Litomerické v poslední den dvouměsíční mise v rámci Frontexu ve Varšavě, o které jako první informovala CNN Prima NEWS, stále budí řadu otázek. Aktivně se do věci vložili i někteří politici. Iniciativy se ujala například šéfka sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) nebo europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten už odeslal výzvu na prošetření jak ministru vnitra, tak policejnímu prezidentovi.

Přestože se česká policie hájí tím, že k činu nedošlo ve službě a policistka měla osobní problémy, rodina a nově i někteří politici žádají o důkladné prošetření toho, co se před rokem v Polsku stalo. Zda byla mladá kapitánka šikanovaná nebo měla psychické problémy, a jak s policií a svými nadřízenými komunikovala.

„Obracím se na Vás s žádostí o prošetření případu a zhodnocení, zda všechny postupy proběhly v souladu s právními předpisy a právy,“ píše ve svém dopise, který má redakce k dispozici, Zdechovský.

Sebevražda skokem z 11. patra?

Případ Kristýny Litomerické, který zveřejnila CNN Prima NEWS a stal se loni v říjnu ve Varšavě, dodnes nabízí řadu pro rodinu nevyřešených otázek. Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co ji k tomu dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy a tragédií se nezabývala.

Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií? I na to by rodina a postupně i politici rádi nalezli odpovědi. Podle konverzace s rodinou, kterou má redakce rovněž k dispozici, je navíc patrné, že důvody ke skoku z okna mohly být spojené se šikanou na pracovišti.

„Podle mě její kolegové podlehli nějakému stádnímu chování. Jeden až dva si z ní začali dělat srandu a drželi prostě pohromadě, protože se znali. Byli tam společně už delší dobu a ona byla nová a dalo se dělat si z ní srandu a ona na to reagovala. Byla to podle mě mocenská hra, kterou ségra prostě neustála. Určitě bych to nazvala šikanou,“ popsala své pocity sestra policistky Markéta Šubrtová v exkluzivním rozhovoru.

Skočila až po ukončení mise, tvrdí policie

Česká policie podle dosavadních vyjádření nevidí důvod se celou věcí zabývat proto, že vše uzavřeli polští kolegové jako sebevraždu. Navíc podle vyjádření tiskové mluvčí policejního prezidia nedošlo k sebevraždě ve službě.

„Po ukončení mise, v den, kdy měla odcestovat do České republiky, spáchala sebevraždu skokem z okna. K události nedošlo při výkonu služby ani v souvislosti s ní a šetření události prováděla polská policie. Nebylo zjištěno žádné cizí zavinění. Důvody, které policistku k tragickému rozhodnutí vedly, nám nejsou známy a nejsme ani oprávněni k okolnostem jejího úmrtí poskytovat jakékoliv informace. Tímto oprávněním disponuje pouze rodina,“ konstatovala policejní mluvčí Kateřina Rendlová.

Podle českých politiků je ale třeba, aby se celý případ detailně prošetřil a není možné, aby to policie jen tak smetla ze stolu.

Hamáček i Švejdar musí začít odpovídat

„Vyvstávají otázky, zda česká strana jednala řádně a zda nedošlo k závažnému pochybení, které mohlo hrát významnou roli při ztrátě lidského života,“ pozastavuje se v dopise Hamáčkovi i Švejdarovi europoslanec Zdechovský.

Otázky, na které by rád slyšel odpovědi, míří na to, jak stáž probíhala nebo jaká byla komunikace policistky s českými kolegy. „Komunikovala česká policie s Frontexem ohledně probíhající stáže se svými členy? Kdy se Policie České republiky dozvěděla o úmrtí a co poté následovalo? Zahájila Policie České republiky vlastní šetření a kdo byl odpovědnou osobou? Jaké kroky a opatření provedlo Ministerstvo vnitra k zajištění lepší komunikace se svými členy v zahraničí?“ ptá se v dopise.

Zároveň se obrátil i na ředitele evropské agentury Frontex Fabrice Leggeriho.

Zdroj: Prima CNN News.
Více zde.