ROZHOVOR: Europoslanec Tomáš Zdechovský o volbách, spolupráci a aktuálním dění
Tomáš Zdechovský je známý český europoslanec a místopředseda lidovců. V europarlamentu je od roku 2014. Působí také v aktivních zálohách Armády ČR. V rozhovoru jsme diskutovali o Izraeli, migraci i o preferencích KDU-ČSL.
Redaktor: Koalice SPOLU pokračuje i do eurovoleb. Ale novináři i politologové často upozorňují na velké programové rozdíly ODS, KDU-ČSL a TOP09. Například euro, Green Deal, federalizace EU atd. Navíc ODS je dokonce v jiné frakci a přestup zřejmě neplánuje. Nevnímáte tu neucelenost jako velký problém vaší koalice?
Tomáš Zdechovský: Vůbec ne, v rozmanitosti je síla. V jednotlivých stranách jsou také proudy, kdy jeden je liberálnější, druhý konzervativnější. V jednotlivých otázkách se tak mohou rozcházet, ale celkově se shodnou na těch zásadních věcech. Zmiňované euro se řeší na národní úrovni, nikoliv evropské. Téma tak odpadá, protože není pro volby do Evropského parlamentu relevantní. ODS je ve frakci evropských konzervativců, kteří s evropskými lidovci úzce spolupracují, takže bych to také neviděl jako problém. Je to pro nás partner v Evropském parlamentu.
Redaktor: Evropou otřásl útok palestinských teroristů z hnutí Hamás na Izrael. Muslimské menšiny v celé Evropě začaly mohutně protestovat a někteří evropští politici jim ustupují. Není potřeba změnit imigrační politiku, případně jak?
Tomáš Zdechovský: Naprosto. Pokud nic neuděláme, tak si pod sebou podřežeme větev. Aktuální situace využívají populisté a extremisté, kteří slibují uzavření hranic či další nereálné věci. Lidé se však obávají o svou bezpečnost a těmto slibům věří. Pokud někdo podporuje teroristy z Hamásu a provolává antisemitská hesla, musíme ho trestně stíhat, v případě migranta vyhostit.
Musíme zpřísnit migrační politiku, rychlejší vyřizování azylu do pár dnů, okamžitá repatriace v případě zamítnutí žádosti o azyl, posílení pohraniční a pobřežní stráže na vnější hranici EU, domluva s klíčovými státy, odkud migranti vyrážejí do EU, zaměřit se na pašerácké organizace, a hlavně musí evropské státy jako Německo a Nizozemí přehodnotit svůj štědrý sociální systém, který láka migranty z třetích zemí. To už se naštěstí začíná dít. Příkladem může být Dánsko, kde významně klesl zájem o azyl.
Redaktor: Vaši vládní kolegové Piráti prosazují posílání miliard na blízký východ, zejména pak do Pásma Gazy. Jak se k tomuto staví lidovci?
Tomáš Zdechovský: Peníze bych v žádném případě Palestincům neposílal, víme, že většina z nich putuje k hnutí Hamás, které za ně vyrábí zbraně a buduje tunely. Okamžitě bych to zastavil. Posílal bych jen humanitární pomoc.
Redaktor: Co se Vám osobně za ty uplynulé 4 roky v EP nejvíce povedlo? A co naopak hodnotíte jako neúspěch?
Tomáš Zdechovský: Pracoval jsem na mnoha legislativních věcech v oblasti kontroly unijních peněz, migrace a bezpečnosti. Aktuálně se podařilo prosadit nasazení Frontex v Mauritánii, tedy v místě trasy, kudy migranti proudí do Evropy. Byl jsem na mnoha důležitých misích, jednal s významnými činiteli daných zemí. Od května pak zasedám v prestižním zahraničním výboru a vedu delegaci pro země Střední Asie a Mongolsko, kde se nám daří posouvat a zlepšovat vztahy s EU. Těch věcí by jistě bylo víc.
Redaktor: Blíží se sjezd křesťanských demokratů. Budete usilovat o pozici předsedy strany nebo o nějakou menší změnu směřování, když vidíte preference KDU-ČSL, které se pohybují mezi 2-3%?
Tomáš Zdechovský: Určitě budu usilovat o nastavení lepší a jasnější komunikační strategie směrem k veřejnosti. Ve vedení bych chtěl zůstat, na předsedu kandidovat však v tuto chvíli nehodlám. I tím, že se ucházím znovu o post europoslance, by bylo těžké řídit stranu z Bruselu či Štrasburku. Člověk musí být soudný.
Redaktor: Neškodí lidovcům, že mladé voliče odrazujete svým odmítáním legalizace marihuany, manželství pro všechny a podobnými konzervativními kroky?
Tomáš Zdechovský: Ne všichni mladí to vidí podobně. Lidovci jsou konzervativní stranou. Nejsou proti stejnopohlavním párům, vždyť poslanec Navrátil, který je sám homosexuálem, připravil návrh na posílení práv stejnopohlavních párů. Spíš mám pocit, že se nám nedaří jednoduše vysvětlovat náš postoj. Pak se v mediálním prostoru bohužel objeví vytržená věta z kontextu, která pak působí hloupě a necitlivě.
Zdroj: Vše o politice
Rozhovor vedl Pavel KRYL