Hledat
|

Rozhovor VP: Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL

Rozhovory a články   |  14.03. 2023

Rozhovor s lidoveckým europoslancem Zdechovským o budoucnosti KDU-ČSL, jeho činnosti v europarlamentu nebo o politické situaci na Slovensku.

Jak byste zhodnotil svoji dosavadní práci v Evropském parlamentu? Vytyčte prosím Váš největší úspěch a naopak to, co se nepovedlo.
Jako místopředseda výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) jsem věnoval podstatnou část svého času právě kontrole evropských financí. Probírali jsme například i střet zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše a čerpání evropských dotací jeho firem. Podnikli jsme řadu misí do členských států, kde jsme kontrolovali čerpání dotací. Důležitou součástí naší práce je tzv. udělování účetní uzávěrky (discharge) evropským institucím.

Jsem také rád, že se mi podařilo uspořádat velkou konferenci o bezpečnosti v Evropském parlamentu, na které vystoupili vysoce postavení zástupci unijních institucí, bezpečnostní experti či diplomaté z celého světa.

Nepovedlo se z mého pohledu schválení de facto zákazu spalovacích motorů po roku 2035, když to řeknu zjednodušeně. Myslím, že by ta kritéria neměla být tak tvrdá. Měl by rozhodnout trh a spotřebitel. Pokud má být elektromobilita budoucností, pak by elektroauta neměla být dotována některými státy.

Jak to vidíte s přijetím eura?
Současná vláda by se měla snažit zahájit kroky, které povedou k přijetí eura. Přijetím se zařadíme do rychlejšího pruhu k zemím jako Německo či Nizozemí. Ekonomicky nám to jenom prospěje. Věřím, že do roku 2030 bychom euro mohli přijmout.

Hodláte za rok svůj mandát obhajovat?
Ano, rozhodl jsem se jít do toho znovu. Za tu dobu jsem získal spoustu zkušeností a kontaktů, kterých bych rád využil v prosazování českých zájmů i v dalším období.

Vy jste patřil mezi kritiky komunikace české vlády a zejména pana ministra Síkely. Jste už spokojený?
Vždy je co zlepšovat. V krizích se musí občanům kroky lépe vysvětlovat, pak totiž vzniká prostor pro dezinformátory, kteří zneužívají situace k šíření minimálně zavádějících informací.

Značka KDU-ČSL už moc netáhne, ukazují průzkumy. Máte plán jak lidovce oživit?
Plán máme. Podnikáme kroky, abychom přitáhli pozornost mladších voličů. Lidovci jsou velmi silní v regionech, kde máme spoustu nadějných komunálních politiků. V mnoha oblastech je KDU-ČSL zárukou stabilní a kvalitní politiky. Stojíme na straně rodičů s dětmi a podporujeme kroky vedoucí k ochraně klimatu a naší přírody.

Rýsuje se nějaká koalice SPOLU do eurovoleb nebo to je kvůli jednotlivcům nereálné?
Probíhají jednání, ale nic konkrétního není. Zatím je ještě brzy.

Jak hodnotíte emisní normu Euro 7 a zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory od roku 2035?
Ze zákazu spalovacích motorů nejsem vůbec nadšený. Emisní norma euro 7 je obrovskou hrozbou nejen pro tuzemský automobilový průmysl. Je to jako když se člověk topí, ale vy mu místo záchranného kruhu hodíte kotvu, která ho stáhne ke dnu.

Co říkáte na to, že Slovensku hrozí návrat Roberta Fica?
Situace na Slovensku mě děsí. Pět let po brutální vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové se opět dere k moci Fico, který se nebojí plivat kolem sebe a strašit válkou. Věřím, že Slováci si nakonec uvědomí hrozbu v podobě návratu Fica a jeho politiky a ve volbách mu nevyjádří svou podporu.

Chtěl byste něco vzkázat občanům nespokojeným s vládou Petra Fialy?
Od začátku se musela potýkat s prázdnou kasou a roztočenou inflační spirálou, k tomu se přidala válka na Ukrajině, která zapříčinila vysoké ceny energií. Za všechny tyto okolnosti vláda nemohla. Nespokojeným občanům bych vzkázal, ať se nebojí války, ani toho, že by doma zmrzli. Tato vláda se o české občany postará.

Zdroj: Vše o politice

https://medium.seznam.cz/clanek/vse-o-politice-rozhovor-vp-tomas-zdechovsky-europoslanec-za-kdu-csl-4489