Hledat
|

Rusové do sportu nepatří, je součástí politiky, říká Zdechovský. Pobavil ho ruský funkcionář

Rozhovory a články   |  30.03. 2023

Válka na Ukrajině stále pokračuje, vinou ruské armády umírají nevinní civilisté včetně dětí. Mezinárodní olympijský výbor i tak doporučil sportovním federacím, aby umožnily návrat ruských a běloruských sportovců do soutěží pod neutrální vlajkou. Má to několik podmínek. Přesto je to pro mnoho lidí jako rudý hard na býka.

Podle někdejšího boxerského šampióna Vladimira Klička prezident MOV Thomas Bach hájí ruské zájmy. Uvedl to na svém twitterovém účtu. „Toto rozhodnutí zamořuje olympijského ducha a je jako tato válka: nesmysl,“ dodal mladší bratr Vitalije Klička, starosty Kyjeva.

Podobně hovoří i europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský: „Nechutný alibismus! Doslova mě to zvedlo ze židle. Nerozumím tomuto rozhodnutí. Někdo musel silně lobbovat, jinak si to nedovedu vysvětlit,“ řekl v rozhovoru pro Čtidoma.cz.

„Neobměkčí“ vás ani fakt, že by zmínění sportovci startovali pod neutrální vlajkou?
Opravdu ne. Kreml stejně bude zneužívat jejich úspěchů k vlastní propagandě. Sport je v Rusku centrálně řízen, to víme na základě mnohých skandálů. Dopingové aféry vrhly světlo reflektorů přímo na Kreml. Ten to řídí – a zároveň kryje. Pojem fair play Rusové ve slovníku dávno nemají. Jejich sportovci tam jednoduše nemají co dělat.

Zdroj: ČTI DOMA

Celý rozhovor: https://www.ctidoma.cz/publicistika/rusove-do-sportu-nepatri-je-soucasti-politiky-rika-zdechovsky-pobavil-ho-rusky