Sankce vůči Rusku jsou účinné asi ze 70 procent, některé země je nedodržují. Ty nové míří na energetiku, říká europoslanec Zdechovský
Lídři zemí Evropské unie budou na právě probíhajícím bruselském summitu diskutovat například konec výroby spalovacích motorů. Proč Česko emisní normu Euro 7 odmítá? Jak bude vypadat pomoc Ukrajině v následujících měsících? A jak plánují zástupci sedmadvacítky zvyšovat tlak na Moskvu? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
V Bruselu začal dvoudenní summit Evropské unie. Jedním z témat je další pomoc Ukrajině. Lídři unijních zemí se scházejí několik dní poté, co blok uzavřel dohodu o dodávce milionu dělostřeleckých granátů a odeslal do Kyjeva další platbu v rámci pravidelné finanční pomoci. Jak by měla vypadat pomoc následující?
Měli bychom se soustředit na tři věci. První je udržet chod Ukrajiny, tedy poskytnout Ukrajině dostatek záruk za úvěry, které slouží v této těžké době Ukrajině k tomu, aby měla třeba na platy pro učitele nebo lékaře. Druhá pomoc by měla být humanitární, tedy pomoc konkrétním sociálním zařízením pro to, aby mohla poskytovat služby svým klientům.
Na Ukrajině byly opuštěny bez jakékoliv pomoci stovky tisíc lidí, kteří dnes potřebují pomoc sociálních pracovníků nebo lékařskou pomoc, a na ty nesmíme zapomínat. Třetí oblast by měla být vojenská. Vedle dělostřeleckých granátů je potřeba, aby EU rozhodla o systematické vojenské pomoci, tedy aby byla schopna zaplatit zbraně pro Ukrajinu.
Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál
Celý rozhovor: https://radiozurnal.rozhlas.cz/sankce-vuci-rusku-jsou-ucinne-asi-ze-70-procent-nektere-zeme-je-nedodrzuji-ty-8957346