Slavnostní předání Ceny evropského občana
Praha – Cenu evropského občana, kterou udílí Evropský parlament, získali letos za Českou republiku humanitární organizace Charita ČR a mobilní hospic Strom života. Cenu při slavnostním setkání v Evropském domě 18. září převzali generální sekretář Charity ČR Jakub Líčka a ředitelka Stromu života Marie Ryšková.
Cena se udílí každý rok a právo předkládat návrhy kandidátů mají poslanci Evropského parlamentu, přičemž každý poslanec může každý rok předložit jeden návrh. Národní poroty seřadí nominace podle preferenčního pořadí, v letošním roce v národní porotě zasedli Jaromír Kohlíček (GUE/NGL), Jiří Maštálka (GUE/NGL), Jiří Pospíšil (EPP), Olga Sehnalová (S&D), Pavel Svoboda (EPP) a Michaela Šojdrová (EPP). Cenu uděluje Kancelář Ceny evropského občana, složená z místopředsedů Evropského parlamentu, jeho bývalých předsedů a dalších významných osobností.
Posláním Charity ČR je pomoc lidem v tísni a sociální nouzi bez ohledu na jejich rasu, národnost, náboženství nebo politické názory. Nepřímo pak pomáhá Charita lidem v nouzi i tím, že na jejich situaci upozorňuje a usiluje o zlepšení. Charitu ČR na Cenu Evropského občana nominoval europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP). Nominaci zdůvodnil slovy: „Charita Česká republika vědomě navazuje na bohatou historii péče křesťanů a katolické církve o chudé a trpící a také na téměř stoletou historii svého působení v Čechách. Nepojí se s ní žádný větší skandál, za což nezřídka kritizuji jiné neziskovky, kdy právě Charita je nezpochybnitelným důkazem toho, že nemůžeme všechny neziskovky házet do jednoho pytle. Skutečně reálně pomáhá lidem a neumím si představit, že bychom se bez ní měli obejít.“
Mobilní hospic Strom života poskytuje služby nevyléčitelně nemocným lidem a jejich rodinám, které se rozhodnou pečovat o své blízké doma. Cílem je umožnit lidem s nevyléčitelným onemocněním zůstat v kruhu svých blízkých, ulevit od bolesti a dalších tělesných i duševních obtíží. „Jsem velmi hrdá na to, že tato organizace působí v mém regionu a jsem velmi ráda za to, že EU uznala značnou přínosnost tohoto projektu. Děkuji Stromu života, za jejich skvělou dlouhodobou práci v oblasti, kterou považuji za neprávem často přehlíženou. Strom života je pro mě zářným příkladem inspirativní organizace, která se intenzivně a komplexně věnuje propagování a naplňování hodnot, které by měla každá společnost považovat za naprosto zásadní a zcela přirozené. Doufám, že jim obdržená cena bude odměnou za jejich dosavadní úsilí a inspirací pro další činnost,“ uvedla při předávání ceny europoslankyně Kateřina Konečná (GUE/NGL).
Cenou evropského občana ocenil v letošním roce Evropský parlament celkem 50 občanů a organizací ze všech 28 členských států EU.
V loňském získali ocenění dva nominovaní z České republiky: humanitární organizace ADRA a Dita Přikrylová, zakladatelka projektu Czechitas.
O ceně Evropského občana
Cenu evropského občana - CIVI EUROPAEO PRAEMIUM - uděluje Evropský parlament od roku 2008 za prosazování lepšího vzájemného porozumění a bližší integrace mezi občany a členskými státy, za zprostředkování přeshraniční nebo nadnárodní spolupráce v rámci Evropské unie, anebo za denní činnost, která konkrétně vyjadřuje hodnoty listiny základních práv EU.
Cenu mohou získat jednotlivci, skupiny, sdružení nebo organizace. Právo předkládat návrhy kandidátů mají pouze poslanci Evropského parlamentu, přičemž každý poslanec může každý rok předložit jeden návrh. Národní poroty složené z nejméně tří poslanců seřadí nominace podle preferenčního pořadí. Cenu uděluje Kancelář Ceny evropského občana, složená z místopředsedů Evropského parlamentu, jeho bývalých předsedů a dalších významných osobností.
Informační kancelář Evropského parlamentu v ČR
V každém členském státě EU se nachází Informační kancelář, která informuje o politice EU, zejména o složení, strukturách, aktivitách a rozhodnutích Evropského parlamentu. Zároveň udržuje kontakty s novináři a zástupci politického a společenského života včetně poslanců České republiky v Evropském parlamentu, stejně jako s vládními institucemi a státní správou. Zprostředkovává odpovědi na dotazy o Evropském parlamentu, nebo na tyto dotazy odpovídá sama v rámci svých aktivit. Dále vydává informační materiály určené široké veřejnosti.
Kontakt:
Jan Pátek, tel. +420 775 329 820, e-mail: jan.patek@ep.europa.eu