Hledat
|

Tereza H.: Zdechovský mi nepomohl, jen machruje. Jste naivní, radši mlčte, vzkázal politik

Aktuality   |  23.09. 2022

O případ Terezy H., kterou pákistánský soud v roce 2019 odsoudil za pašování drog, se europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) intenzivně zajímal a často k němu vystupoval v médiích. Také uvedl, že společně s českými diplomaty zajišťoval bezpečný návrat mladé ženy zpět do Česka poté, co byla zproštěna obžaloby. Tereza H. se nyní do politika ostře pustila s tím, že prý nic z toho není pravda. Zdechovský jí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS označil za naivní osobu. Rovněž Češce vzkázal, ať radši mlčí.

„Opravdu by mě zajímalo, co pro mě pan europoslanec Zdechovský udělal. Viděla jsem milion videí, kde machroval, jak mě zachránil, ale my doteď nevíme, o koho se jedná. Pane Zdechovský, nějaké vysvětlení by nebylo? Proč už neposkytujete rozhovory? Protože už jsem venku a můžu mluvit?“ napsala Tereza H. na Instagram.

Rovněž uvedla, že během svého pobytu prosila o pomoc tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), Ústavní soud ČR i papeže Františka. Všem poslala dopis. Redakce CNN Prima NEWS poprosila Zdechovského o reakci.

„(Tereza H.) svou naivitu prokázala už při pašování drog z Pákistánu, tak proč by měla věřit tomu, že jí Česká republika pomohla. Ten čas po propuštění z vězení trávila kde? Kdo zajišťoval její bezpečnost?“ zmínil Zdechovský. Důrazně tak popřel, že by se česká diplomacie neangažovala v návratu Terezy H. do země.

„Pokud někdo věří, že ho najednou soud po odpykání poloviny trestu náhodou propustí na základě údajného pochybení celníků, tak je fakt hloupý. Doporučuji všem, kteří byli někdy nestandardně propuštěni z vězení, ať radši mlčí. (Tereza) nic o jednáních v Pákistánu neví, ani o mém setkání s ministrem zahraničí i spravedlnosti a diplomaty,“ uvedl lidovecký europoslanec.

O setkání nestojí

Zdechovský zároveň sdělil, že od mladé Češky nechce poděkování adresované českým diplomatům či bezpečnostním složkám. „Je ale zbytečné se veřejně ztrapňovat a tvrdit, že ti lidé pro ni nic neudělali. Osobně o setkání s paní H. nestojím a nikdy jsem nestál. Dostala se v pořádku do ČR, tím ten případ pro mě skončil. Přeji jí vše dobré a pevně věřím, že bude mít i nadále takové ‚štěstí‘ jako v Pákistánu,“ dodal Zdechovský.

Celníci zadrželi Terezu H. v roce 2018 na letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. Češka tvrdila, že do Pákistánu přijela jako modelka a někdo jí heroin do kufru podstrčil. Pákistánský zpravodajský portál UrduPoint již dříve uvedl, že drogy, které převážela, by měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií (tehdy asi 19,5 milionu korun).

Tereza H. v odvolání proti rozsudku uvedla, že byl podle ní „v rozporu s fakty“ a nebyl podložen žádnými konkrétními důkazy. Soud jí dal za pravdu. Do případu se ale vložili celníci, kteří nějaký čas zadržovali její osobní věci a cestovní pas. Spor nakonec mladá žena vyhrála. Nejvyšší soud rozhodl o tom, že Tereza H. mohla Pákistán opustit koncem letošního dubna.

Zdroj: CNN Prima News

https://cnn.iprima.cz/tereza-h-zdechovsky-mi-nepomohl-jen-machruje-jste-naivni-radsi-mlcte-vzkazal-politik-186966