Hledat
|

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Proti vysokým cenám elektřiny je třeba zasáhnout

Rozhovory a články   |  30.08. 2022

Česká vláda i Evropská unie by měly urychleně zasáhnout proti vysokým cenám elektrické energie. Shodl se na tom Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s dalšími politiky v Událostech, komentářích České televize. Řešení spatřuje v tom, že zdražující plyn by přišel o vliv na cenotvorbu elektřiny.

Podle europoslance je problém v nastavení vzorce pro výpočet ceny elektřiny. Cena plynu by podle něj neměla mít na její výrobu vliv, alespoň ne v Česku, kde se většina vyrábí z jádra. „Bohužel se ale řídí cenou zemního plynu, který neskutečně zdražil. A to je pokřivení pravidel burzy v Lipsku, která diktuje cenu v Evropské unii,“ řekl europoslanec a dodal, že je na čase buď burzu opustit, nebo oddělit cenu zemního plynu od výroby elektřiny.

Zdechovský upozornil, že pokud do 9. září nebude známo „evropské řešení“ cenové krize u elektřiny, tak nemá žádnou cenu o zastopování ceny dále uvažovat. „Pojďme potom do národního řešení. Myslím si, že čtrnáct dní je maximum pro to, abychom řešení našli,“ uvedl.

Zdroj: Česká televize

https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3525784-proti-cenam-elektriny-je-treba-zasahnout-shoduji-se-politici-podle-kuby-hrozi