Hledat
|

V Česku evropské dotace vysává oligarchická síť. Agrofert k ní patří, tvrdí europoslanci

Aktuality   |  28.04. 2020

28. 4. 2020
Kateřina Šafaříková, stálá redaktorka vydavatelství Economia v Bruselu
https://archiv.ihned.cz/c1-66756180-v-cesku-evropske-dotace-vysava-oligarchicka-sit-agrofert-k-ni-patri-tvrdi-europoslanci

Evropské fondy zrodily v Česku oligarchii. Na většinu dotací dosáhne jenom úzká skupina privilegovaných hráčů a jedním z těch hlavních je Agrofert českého premiéra Andreje Babiše. Tuzemské úřady navíc neumí dostatečně potírat konflikt zájmů, a tak férové rozdělování peněz evropských daňových poplatníků není v Česku zaručeno. Vyplývá to ze zprávy výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu o jejich misi v Česku na konci února, kterou budou poslanci příští týden schvalovat a jejíž konečnou verzi mají HN k dispozici.

Výbor na sebe přitáhl pozornost už během cesty šestice europoslanců do země, protože její české účastníky Andrej Babiš nazval "vlastizrádci" a šéfku výboru, německou političku Moniku Hohlmeierovou, označil za "pomatenou". Teď se k němu pozornost zřejmě opět stočí, protože zákonodárci vystavují Česku tvrdé vysvědčení.

Podle zprávy výboru přetrvává v zemi "systémová slabina v odhalování, předcházení a odstraňování konfliktu zájmů"; české úřady by se problému měly prioritně věnovat a informovat jak Evropskou komisi, tak kontrolní výbor europarlamentu o přijatých opatřeních. "Komise a české orgány musí zajistit, že oligarchické struktury, které vedly k nerovnému rozdělení dotací ze zemědělských a kohezních fondů EU, budou odstraněny," stojí ve zprávě.

"Pro oligarchické struktury je jasná definice. Je to propojení mezi vysoce postavenými politiky s velkými společnostmi, které vlastní nebo je ovládají prostřednictvím svých příbuzných či známých. Je to to, co jsme viděli v České republice," řekla HN předsedkyně výboru Monika Hohlmeierová (německá CSU).

Slova o "oligarchických strukturách" v původní verzi zprávy výboru nebyla, dostala se tam na návrh frakce Zelených v Evropském parlamentu, v jejichž řadách sedí čeští Piráti. Monika Hohlmeierová však za označením plně stojí. "Napojení Agrofertu na premiéra Babiše je zcela zjevné. Ve vedení jednoho ze svěřenských fondů, do kterých byl převeden Agrofert, sedí premiérova žena, Andrej Babiš je konečným uživatelem zisku holdingu a v roli předsedy vlády vyjednává o evropských dotacích, z nichž Agrofert těží," dodává. Premiér Andrej Babiš (ANO) dlouhodobě opakovaně odmítá, že by byl v konfliktu zájmů.

Politička zároveň zdůrazňuje, že se výbor nevěnoval jen Agrofertu. Europoslanci musí kontrolovat rovnost podmínek při rozdělování dotací, a členové výboru se proto v Praze sešli se zástupci menších zemědělských podniků a rodinných farem. "Máme pochyby o tom, zda menší zemědělci dosáhnou na evropské dotace stejně jako velcí. Po naší cestě pochybnosti o férovosti podmínek v Česku ještě vzrostly," zdůraznila Hohlmeierová.

Kvůli menším zemědělcům se šéfka výboru dostala v Česku do nejnovějšího konfliktu. Na misi výboru si u předsedy europarlamentu stěžovala dopisem tuzemská Agrární komora a další protest, tentokrát přímo německé poslankyni, směřoval od šéfa Zemědělského svazu. Oba dopisy mimo jiné napadaly fakt, že se poslanci setkali s Asociací soukromého zemědělství, která zastupuje především menší rodinné farmy, a vynechali zájmové spolky velkých podniků. "Se zástupci drobných zemědělců se ve výboru setkáváme pravidelně, nemají za sebou tak silné lobby," zdůvodňuje poslankyně a pokračuje: "V žádné jiné zemi jsme za to také nebyli kritizováni. Až v České republice. To pro mě byla skutečná novinka," dodává Hohlmeierová.

Zpráva výboru sama o sobě nic nezmění, česká zkušenost ale dodala na aktuálnosti dřívějšímu apelu europoslanců, aby se zastropovalo množství peněz, na které si může sáhnout jednotlivec z unijních dotací během jednoho rozpočtového období. Návrh kontrolního výboru zní, aby se stopka udělala u trojmístné cifry v eurech − tedy aby jeden majitel nemohl během sedmi let dosáhnout na dotacích z EU 100 a více milionů eur, v přepočtu zhruba 2,7 miliardy korun. "Budeme to nyní navrhovat jako nové závazné pravidlo pro rozpočet po roce 2021," říká šéfka kontrolního výboru. Pokud by to jako nová norma skutečně prošlo, Agrofertu a majitelů několika dalších velkých agrodružstev v Česku by se to dotklo. Bývalý premiérův holding jen za rok 2018 získal z EU nárokové dotace ve výši 1,5 miliardy korun, novou "kvótu" by tedy vyčerpal za necelé dva roky.

Po samotném Andreji Babišovi kontrolní výbor chce, aby do doby, než bude uzavřeno šetření Agrofertu ze strany Evropské komise kvůli podezření ze střetu zájmů, nevyjednával za Česko o novém unijním rozpočtu. Stejný cíl sleduje i dřívější žaloba pirátského senátora Lukáše Wagenknechta na Evropskou radu, tedy sbor prezidentů a premiérů EU, za to, že Babiše nechává jednat ve střetu zájmů. "Naší prací není dělat právní kroky. Chceme vyslat jasný politický signál, že evropský rozpočet má sloužit všem Evropanům, nikoli jen úzké skupině privilegovaných," dodává německá europoslankyně.