Hledat
|

V europarlamentu někdo vykrádá kanceláře. Zdechovský přišel o koloběžku

Aktuality   |  02.07. 2020

https://echo24.cz/a/SJ7RF/v-europarlamentu-nekdo-vykrada-kancelare-zdechovsky-prisel-o-kolobezku

V Evropském parlamentu (EP) se ztrácejí věcí z kanceláří europoslanců, napsal Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na sociálních sítích. Podle něj zloději kradli ve velkém drahou techniku během koronavirové krize, kdy byli politici mimo svá pracoviště. Na jejich stížnost už týdny podle Zdechovského nikdo nereaguje, europoslanci proto mezitím oblepili své kanceláře humornými letáky a vzkazy zlodějům. Lidovecký europoslanec vyzývá k odstoupení bezpečnostní pracovníky EP, kritizuje zároveň místopředsedkyni EP Ditu Charanzovou (za ANO), která je zodpovědná za bezpečnost.

„V Evropském parlamentu se krade. Už více jak 50 kanceláří europoslanců v době koronaviru navštívili zloději, přestože vstup do budovy mají pouze zaměstnanci,“ napsal v úvodu svého příspěvku Zdechovský. Ačkoliv se podle něj v parlamentech krade relativně běžně, v tomto případě byla ve velkém odcizena drahá výpočetní technika.

Údajně šlo o desítky počítačů, tabletů, foťáků a mobilů, které se nacházely v kancelářích europoslanců. Zdechovskému byla ukradena i koloběžka. Do budovy Evropského parlamentu se přitom mohou dostat jen zaměstnanci, potažmo jejich návštěvy. Podle Zdechovského byl v uplynulých měsících přístup do EP navíc výrazně omezen.

Politici již před třemi týdny podali stížnost, na tu ale nikdo doposud reagoval. „Místopředsedkyně EP Dita Charanzová, zodpovědná za bezpečnost, měla okamžitě konat,“ dodal na konto političky z ANO. „Tři týdny jsme parlament vyzývali, aby s tím začal něco dělat, konkrétně kolegyni Charanzovou, která to má na starosti. Dodnes s tím nikdo nic neudělal.

Europoslanci se tak rozhodli vyřešit věci po svém. Svá pracoviště oblepili humornými letáky a vzkazy pro zloděje jako „Bůh Tě vidí!“, „Používejte rukavice, prosím!“ či „Vem si cokoliv jiného, tohle byl dárek od mámy!“ „Kancelář jsme oblepili a upozorňujeme zloděje, ať nám třeba nekradou věci, které máme od svých maminek, nebo ať si při krádeži berou rukavice, aby nedostali koronavirus a podobně,“ dodal Tomáš Zdechovský pro deník Echo24.

Přímo s místopředsedkyní EP Ditou Charanzovou Tomáš Zdechovský ale podle svých slov nehovořil. „Přímo ji jsme nekontaktovali. Když tam má stížnosti od 50 europoslanců, že 50 z nich se v době koronaviru, kdy Parlament byl zavřený a měl do něj přístup jen omezený počet lidí a nejsou schopni vyšetřit ty krádeže, tak promiňte, paní Charanzová by měla být ta, která bouchne do stolu a řekne, že šéf securiťáků (bezpečnosti – pozn. red.) okamžitě skončí, jeho zástupci také,“ vyzývá lidovecký europoslanec k vyvození personálních důsledků za krádeže v EP.

Deník Echo24 oslovil také místopředsedkyni EP Ditu Charanzovou s žádostí o stanovisko, na dotazy však dosud nereagovala.