Hledat
|

Václava Havla v Evropském parlamentu v Bruselu nově připomíná dočasná výstava jeho fotografií

Aktuality   |  31.08. 2022

V sídle Evropského parlamentu v Bruselu jsou nově k vidění dosud nezveřejněné fotografie Václava Havla. Jejich autorem je v Belgii žijící český fotograf Jiří Jírů. Ten v devadesátých letech působil jako osobní fotograf prvního českého prezidenta. Neobvyklou výstavu zahájila šéfka europarlamentu Roberta Metsolaová.

Žijeme ve složité době, řekla při zahájení výstavy předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Zdůraznila, že Václav Havel vnímal politiku jako službu lidem a zákonodárci by se tím měli při řešení problémů, jako je zdražování a krize v energetice, řídit. Připomněla rovněž jeho slova o Evropě jako úkolu, které si Česko vetklo do motta předsednictví.

Výstava se nachází nedaleko hlavního zasedacího sálu. Na panelech ve foyeru jsou k vidění asi dvě desítky snímků, včetně těch ikonických, jako když nad půllitry vedle sebe sedí Václav Havel, Bohumil Hrabal a Bill Clinton v pražské hospodě U zlatého tygra a smějí se.

„To není rukotřas, ale tam se něco děje, oni jsou tam tři, Hrabal drží tácek od piva a mají super výrazy,“ popisuje Jiří Jírů svou oblíbenou fotografii.

Jako jeden z Havlových osobních fotografů Jiří Jírů nafotil fotek tisíce. Vybral z nich také několik, které až dosud nikdy nevystavoval. Na jedné z nich třeba děti čekají ve frontě u prezidentské limuzíny na podpis do památníčku, na jiné opéká buřty. Podle jakého klíče snímky na výstavu vybíral?  

„Že tam je atmosféra, že to není strnulá fotka, že se tam něco děje. Chtěl jsem, aby se lidi museli nad každou fotkou zamyslet. Třeba tamta fotka, jak je tam Václav Klaus s Václavem Havlem v Bruselu a vidíte v očích, jak jsou si nesympatičtí. Každá fotka má nějaký příběh, a to bychom mohli chodit od jedné k druhé.“

Výstavu do Evropského parlamentu přivezl europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL.

„Jiří Jírů má řadu fotografií, které nikdo nezná a které mi přišly, že vypovídají o osobnosti Václava Havla, který byl velmi komplikovaný. Já si myslím, že jeho odkaz v budoucnu bude ještě silnější a je důležité najít most mezi jím-člověkem minulosti a mezi jeho odkazem, který je stále živý do současnosti.“

Výstava je k vidění jen na několik dnů, jméno Václava Havla je ale v Evropském parlamentu přítomné trvale. Už proto, že se na jeho počest jmenuje jedna z budov ve štrasburském sídle této instituce.

Zdroj: Český rozhlas

https://www.irozhlas.cz/kultura/vytvarne-umeni/vystava-fotografie-havel-brusel_2208311224_mst