Vláda prohlásila broumovské kostely za národní kulturní památku
Praha - Vláda na svém středečním jednání prohlásila jedenáct barokních sakrálních staveb sdružených do souboru Broumovská skupina kostelů za národní kulturní památku. Unikátní soubor kostelů se tak stal součástí nejvýznamnějšího kulturního bohatství národa. Podle europoslance Tomáše Zdechovského je načase začít pracovat na zapsání broumovských kostelů na seznam UNESCO.
Broumovské kostely nesly doposud status kulturních památek, „Mám velkou radost, že poměrně krátce po svém jmenování ministrem kultury se Martin Baxa (ODS, SPOLU) odhodlal k tomuto kroku a vyslyšel tak dlouholeté volání o prohlášení broumovských kostelů za národní kulturní památku,“ komentoval radostně zprávu místopředseda KDU-ČSL Zdechovský.
Pro zapsání na seznam UNESCO je důležité, aby se podařily unikátní kostely co nejvíce opravit. „Zdevastované kostely na seznam UNESCO nikdo nedá. Na jejich opravách se ale usilovně pracuje. Navštěvuji je několikrát ročně a vždy jsem překvapen, kolik se toho stihlo opravit. Důležité také je, že broumovské kostely se každoročně těší velkému zájmu turistů, na což v UNESCO rozhodně slyší,“ zhodnotil šance Zdechovský, který dlouhodobě propaguje akci Léto otevřených kostelů na Broumovsku.
Broumovská skupina je souhrnný název pro barokní kostely v okolí města Broumova ve východních Čechách. Jedná se o unikátní soubor barokní sakrální architektury. Vznikl v období, kdy byl opatem broumovského kláštera Otmar Zinke (v letech 1700–1738), který celou výstavbu inicioval. Architekty tohoto ojedinělého souboru byli významní stavitelé českého baroka Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové.