Hledat
|

Výsledky auditu budou brzy, řekl eurokomisař Hahn. Řeč byla o Babišových morálních kvalitách

Rozhovory a články   |  07.07. 2020

https://www.forum24.cz/vysledky-auditu-budou-brzy-rekl-eurokomisar-hahn-rec-byla-o-babisovych-moralnich-kvalitach/

Český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je zároveň členem Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, oznámil po jednání s evropským komisařem Johannesem Hahnem, že výsledky auditu, který se zabývá střetem zájmů premiéra Andreje Babiše, budou hotové brzy.

„Při dnešní diskuzi s eurokomisařem Hahnem jsme se dozvěděli, že výsledky auditu budou brzy. Zároveň jsme se také shodli na tom, že střet zájmů českého premiéra je především o jeho morálních kvalitách. A ty jsou bohužel velmi nízké,“ uvedl Zdechovský na twitterové stránce poslaneckého klubu Evropské lidové strany. Deníku FORUM 24 to potvrdili i další účastníci jednání.

Hahn se v pondělí zúčastnil schůze Výboru pro rozpočtovou kontrolu. Na programu byl bod s názvem „Aktuální stav týkající se auditních zpráv o České republice; prováděcí rozhodnutí Komise o pozastavení plateb souvisejících s programem rozvoje venkova a další kroky“. Cílem bylo, aby europoslanci měli co nejvíce informací, ač je auditní řízení neveřejné.

Hahn je eurokomisařem pro rozpočet a správu a s evropskými poslanci řešil téma Babiš již několikrát. Na konci roku 2019 je seznámil s průběhem kontroly v České republice a hovořil s nimi také o tom, jak tento bezprecedentní případ změní přístup k problematice střetu zájmů obecně. Europoslanci totiž dlouhodobě kritizují například délku trvání auditního procesu, který se v případě českého předsedy vlády táhne roky.

 

Zdechovský zmínil také „morální kvality“. Podle informací z Evropského parlamentu i dalších institucí je patrné, že Babiš sám věc problematizuje. Nejprve se špičky Evropské unie ohradily proti urážkám, jež adresoval členům kontrolní mise, která přijela do České republiky v únoru. Předsedkyni Výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniku Hohlmeierovou Babiš označil za pomatenou, o Zdechovském a jeho kolegovi Mikuláši Peksovi (Piráti) zase řekl, že jsou vlastizrádci. Zdechovský a jeho rodina museli být kvůli výhrůžkám, které dostávali, pod policejní ochranou. Předseda Evropského parlamentu David Sassoli to veřejně odsoudil.

Sassoli v minulém týdnu napsal Babišovi dopis v reakci na premiérovu kritiku rezoluce europoslanců. Ti 19. června odhlasovali drtivou většinou usnesení, které se týká jak jeho střetu zájmů, tak i trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo, nebo svobody médií v České republice. Český předseda vlády to označil za vměšování do vnitřních záležitostí země, proti čemuž se Sassoli v dopise ostře ohradil. Babiš stále tvrdí, že jde o kampaň opozičních europoslanců. Na rezoluci se však shodlo šest frakcí zastoupených v europarlamentu a pro její přijetí hlasovali zástupci všech politických směrů.

V otázce Babišova střetu zájmů existují dva audity. První již auditoři Evropské komise dokončili a došli k závěru, že předseda vlády České republiky je v konfliktu zájmů. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) vše stejně jako Babiš odmítá a sdělila, že by se Česká republika mohla obrátit na Evropský soudní dvůr.