Hledat
|

Zdechovský o zákulisí výběru na Hrad: Nerudovou chtěla Pekarová. Fischer na to nemá

Rozhovory a články   |  03.12. 2022

Silného kandidáta na prezidenta jsme nenašli, Andreje Babiše (ANO) by porazil jen premiér Petr Fiala (ODS), prohlásil europoslanec a člen předsednictva KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, když popsal, jak koalice Spolu hledala kandidáta na Hrad ze svých řad. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS promluvil o tom, zda lidovec Petr Hladík nastoupí na křeslo ministra pro životní prostředí, i o úspěších či neúspěších českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Prezidentské volby jsou v Česku za šest týdnů, jako koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) jste nepřímo podpořili tři kandidáty – Pavla Fischera, Danuši Nerudovou a Petra Pavla. Ale například váš kolega z europarlamentu Jan Zahradil (ODS) se nedávno vymezil vůči všem třem jmenovaným. Vy s těmi jmény souzníte?

Nesouzním, ale je to kompromis. Dali jsme tři jména, aby si lidé mohli vybrat, protože žádný kandidát není náš. Nikoho jsme nechtěli stigmatizovat tím, že ho podpoříme, a chtěli jsme to udělat tak, aby z volby opravdu vzešel člověk, který je schopen porazit Andreje Babiše. Protože já Andreje Babiše se všemi jeho průšvihy a způsoby komunikace a vládnutí za prezidenta České republiky rozhodně nechci.

Neměli jste proto vytvořit jednoho silného kandidáta, který by se postavil proti Andreji Babišovi?

Myslím, že se vytváří tím, jak se blížíme k volbám.

Koho máte na mysli? Poslední průzkumy ukazují, že první kolo by vyhrál Babiš, až za ním jsou Pavel a Nerudová…

Jeden z těchto dvou kandidátů vzejde z volby vítězně a bude schopen porazit Andreje Babiše.

Kdyby byl jeden, možná jste mohli mít větší šanci. Netříštíte takto zbytečně síly?

Ano, kdyby byl ideální svět, tak by to tak bylo, ale bohužel ideální svět neexistuje. Na začátku bylo 22 kandidátů, teď jich je devět, tak pevně věřím, že pak bude jeden kandidát, který vyhraje.

Už mě všichni iritují s tím, jak jeden nadává a obviňuje druhého. Chtěl bych upozornit všechny příznivce jedné nebo druhé strany: po prvním kole se musíme všichni sebrat a jít volit toho, kdo je schopen porazit Andreje Babiše. Rozhádání a rozdělení společnosti bychom si měli nechat na jiný typ voleb, ne na tento, aby to nedopadlo jako v posledních prezidentských volbách, kdy zvítězil Miloš Zeman.

Celý rozhovor: https://cnn.iprima.cz/zdechovsky-rekl-jak-vlada-hledala-sveho-cloveka-na-hrad-nenasli-jsme-na-babise-ma-jen-fiala-194567

 

 

 

Andrej Babiš oznámil kandidaturu na konci října. Neřekli jste si v tu chvíli něco jako „sakra, to jsme možná podcenili, měli jsme opravdu dát jednoho našeho silného kandidáta“?
Řekli, ale říkali jsme si to celou dobu. Dělali jsme si spoustu výzkumů a jednoho silného kandidáta jsme prostě nenašli. Kdybychom zvolili Miloše Vystrčila, paní Němcovou nebo kohokoliv dalšího, tak bychom jenom oslabovali jednoho z těchto kandidátů.

Nenašli jste ho, protože to nikdo nechtěl, nebo proto, že ve svých řadách nemáte tak výrazného politika, jako je Andrej Babiš?
Jediný kandidát, který připadal v úvahu, byl Petr Fiala. Ten by byl schopen porazit Andreje Babiše. A Petr Fiala má dneska roli premiéra a myslím, že ji zastává velmi důstojně. Abychom neohrozili roli premiéra a nechali tuto vládu pokračovat, nebyla jiná volba.