Hledat
|

Zdechovský: Ukrajině pošleme do roka milion kusů munice. Reakci Ruska nečekám

Rozhovory a články   |  13.05. 2023

ROZHOVOR / Evropská unie se zavázala do příštího jara dodat Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice, řekl v rozhovoru pro deník FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj osud Ukrajiny závisí z velké části na naší pomoci. Zdechovský zároveň připomněl, že sedmadvacítka už v březnu vyčlenila miliardu eur na kompenzace pro státy, které pošlou Ukrajině munici z vlastních skladů.

Evropští poslanci v úterý odhlasovali rychlejší postup pro projednání zákona na podporu výroby munice (tzv. ASAP), který Evropská komise předložila 3. května. Cílem zákona je urychleně dodat munici a rakety na Ukrajinu a pomoci členským státům doplnit jejich zásoby. S návrhem na začátku května přišel komisař Thierry Breton.

Jak probíhala pondělní debata s komisařem o rychlejším nákupu munice pro Ukrajinu?
Komisaře za tento návrh musím pochválit, ačkoliv měl přijít aspoň o měsíc dva dřív. Informace o tom, že Ukrajině dochází munice, máme zhruba od začátku roku, kdy na to ukrajinská strana intenzivně upozorňovala. EU zjistila, že v delším časovém horizontu nebude možné tímto tempem napadenou zemi nadále zásobovat.

Debata byla smysluplná a naprostá většina si uvědomovala nutnost rychle schválit zákon, který pomůže Ukrajině se efektivně bránit. Tomu také odpovídalo úterní hlasování, ve kterém se pro zrychlení projednávání vyslovilo 518 poslanců, 59 bylo proti a 31 se zdrželo.

Jde jen o rychlejší výrobu munice pro Ukrajinu?
Ten zákon je důležitý, ale současně poslanci pracují i na takzvaném aktu o posílení evropského obranného průmyslu prostřednictvím společného zadávání veřejných zakázek (EDIRPA), který má podpořit spolupráci mezi členskými státy ve fázi zadávání veřejných zakázek s cílem odstranit nejnaléhavější a nejkritičtější nedostatky.

Jak konkrétně si Komise představuje pomoc Ukrajině?
Komise plánuje podpořit výrobu munice v členských zemích Evropské unie částkou 500 milionů eur, což je zhruba 11,8 miliardy korun. Dalších 500 milionů eur by měly dát členské státy. Peníze půjdou na modernizaci výroby a zastaralé munice, navyšování výroby v současných závodech či na vznik nových výrobních kapacit, ale také třeba na přeškolování zaměstnanců.

Evropská unie se zavázala do příštího jara dodat Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice, a to nepůjde bez navýšení investic do zbrojní produkce. Osud Ukrajiny závisí z velké části na naší pomoci. Slovy klasika: kdo rychle dává, dvakrát dává. Unie už v březnu vyčlenila miliardu eur na kompenzace pro státy, které pošlou Ukrajině munici z vlastních skladů. Druhá miliarda půjde na společné nákupy munice. Ukrajina potřebuje munici co nejdřív.

Jaký typ munice může Ukrajina očekávat?
Z opatření se bude financovat především dělostřelecká munice ráže 155 mm a na žádost Ukrajiny pak i raketové střely, které budou dodány ukrajinským ozbrojeným silám a které členské státy EU společně nakoupí od evropského obranného průmyslu.

Bude to stačit?
Na to je složité odpovědět, ale pokud budou mít Ukrajinci dostatek munice, tak mohou pomýšlet na zisk dalších území. Bez munice totiž svou zem neosvobodí, což si v Evropské unii skoro všichni uvědomujeme. Ta pomoc musí pokračovat a musíme zůstat s ukrajinským vedením v intenzivním kontaktu a naslouchat jim, co potřebují a co jim můžeme dodat. Velká Británie nyní poskytla Ukrajině střely Strom Shadow, které mohou doletět až na Krym. To už je opravdu pořádný kalibr, kterým mohou Rusům hodně zatopit.

Očekáváte nějakou reakci ze strany Ruska?
Neočekávám. Podle mnoha zpráv je ruská armáda demoralizovaná a vedení se obává ukrajinské protiofenzivy. Neví, kdy a odkud Ukrajinci udeří a jak velkou silou. Ta nejistota je ubíjí a Ukrajinci to moc dobře vědí. Očekávám, že protiofenzivou si Ukrajinci vezmou zpět velký kus svého území. Věřím, že válku vyhrají.

Zdroj: Forum 24

https://www.forum24.cz/zdechovsky-ukrajine-posleme-do-roka-milion-kusu-munice-reakci-ruska-necekam